Diamentowy Mikrofon dla Pendereckiego

0
7

Polskie Radio honoruje Diamentowym Mikrofonem wybitne osobowości, których działalność w najważniejszych sferach naszego życia publicznego w doniosły sposób wpływa na kształt narodowej radiofonii i szerzej – narodowej kultury. Wśród osobistości wyróżnionych tą najbardziej prestiżową nagrodą radiową są, m.in., św. Jan Paweł II, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Waldorff, Czesław Miłosz – wielcy Polacy, żarliwi patrioci, charyzmatyczni artyści, których twórczość i głos na zawsze zapisały się na taśmach Polskiego Radia i w sercach milionów polskich słuchaczy.

„Dziś głębokim ukłonem witam w tym gronie pana profesora – najwybitniejszego współczesnego polskiego kompozytora, od dziesięcioleci współpracującego z Polskim Radiem” – mówił w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. Podkreślił, że Diamentowy Mikrofon przyznany profesorowi w roku jubileuszu 85-lecia jest hołdem Polskiego Radia dla jego znakomitego dorobku kompozytorskiego i dyrygenckiego. Andrzej Rogoyski powiedział, że jest także wyrazem wdzięczności i uznania dla oddania kompozytora dla Polskiego Radia.

Zaznaczył, że o tej serdecznej więzi świadczy działalność zarówno jako wieloletniego przewodniczącego Rady Programowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, pomysłodawcy i spiritus movens budowy nowej siedziby Orkiestry, jak i twórcy współpracującego z naszymi radiowymi zespołami. Prezes Polskiego Radia powiedział, że świadczy o tym również długoletnia współpraca ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. „Jedno z pierwszych dzieł – „Brygada śmierci” do tekstu Leona Weliczkera z udziałem Tadeusza Łomnickiego zrealizował Pan w Studiu Eksperymentalnym 55 lat temu, w 1963 roku.

Najnowsze nagrania – prowadzonej przez Profesora Narodowej Orkiestry Symfonicznej, które zostały właśnie wydane na płycie – powstały pół roku temu, powiększając tym samym imponującą ilość nagrań studyjnych i koncertowych znajdujących się w naszych archiwach” – mówił prezes Andrzej Rogoyski.
Pierwszy egzemplarz płyty „Sonoristic Penderecki by Penderecki” kompozytor otrzymał od prezesa Polskiego Radia tuż przez finałowym koncertem. Album zawiera najznakomitsze dzieła awangardowe Krzysztofa Pendereckiego nagrane przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach pod dyrekcją samego kompozytora.

Są to najnowsze nagrania Mistrza – utrwalone w grudniu 2017 roku kompozycje: Emanacje – na 2 orkiestry smyczkowe, De natura sonoris I – na wielką orkiestrę symfoniczną, De natura sonoris II – na orkiestrę symfoniczną, Polimorfia na 48 instrumentów smyczkowych, Fluorescencje – na wielką orkiestrę symfoniczną. Całość stanowi doskonałą prezentację okresu tak zwanego sonoryzmu – nowatorskich dokonań dźwiękowych Krzysztofa Pendereckiego z lat 60. i początku 70., które przyniosły kompozytorowi międzynarodowy rozgłos.
Album przygotowany i wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia znajdzie się w sprzedaży w styczniu 2019 roku.

Autor: AS, (IAR)