Długoterminowy kontrakt na gaz z USA do Polski

0
5

Wiceprezes PGNiG do spraw handlowych Maciej Woźniak poinformował, że strona polska będzie kupować od Amerykanów około 2 milionów ton surowca rocznie. Przedstawiciel PGNiG dodaje, że surowiec z USA jest tańszy niż gaz ze wschodu.

Spółka chce w tym roku podpisać co najmniej jeden podobny kontrakt.  Partnerami PGNiG są Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC. Występują oni wspólnie jako Venture Global LNG.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że podpisanie tych umów zwiększy suwerenność i konkurencyjność energetyczną naszego kraju. Szef rządu zwracał uwagę, że Polska nie tylko chce importować surowiec z USA, ale również zwiększa jego wydobycie w kraju. „Umowy na dostawy gazu z zewnątrz, na eksplorację, na wydobycie naszego, krajowego gazu, połączone z rozszerzeniem sieci gazowej, to jest ten wielki program PGNiG-e, do którego przystąpiła niedawno w Halinowie. Będzie on dotyczył wszystkich 16 województw i 374 gmin. Ten wielki program doprowadzi do poszerzenia możliwości dystrybucji gazu do większości gmin, które jeszcze dzisiaj nie są zgazyfikowane w najbliższych pięciu, dziesięciu latach” – powiedział premier.

„To niezwykłe, że takie ważne porozumienie zostało zawarte tak szybko. – powiedziała Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. – dodała, że nigdy by się tak nie stało bez rządu, który ma wizję” – Pani ambasador podkreśliła, że samo zaangażowanie ze strony sektora prywatnego nie wystarczyłoby do zawarcia tego porozumienia.

Autor: PC