Dobiega końca rok Zbigniewa Herberta

0
5

Wydarzenia w kraju i zagranicy upamiętniały zmarłego 20 lat temu, 28 lipca 1998 roku, jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku.
Józef Maria Ruszar, organizator warsztatów Zbigniewa Herberta podkreśla, że w tym roku zorganizowano I Międzynarodowy Kongres Współczesnej Literatury Polskiej, podczas którego omawiano twórczość poety. „Herbert jawi się w badaniach literackich, jednocześnie jako klasyk i jako romantyk, jako człowiek, który był w pewnym momencie chorążym rewolucji i takim poetą, który jest poetą metafizycznym” – zauważa Józef Ruszar. Podkreśla, że różnorodność Herberta najbardziej fascynuje badaczy jego twórczości na całym świecie.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi. 1924-1998” prezentowana w Senacie w plenerze, a następnie w warszawskim Muzeum Literatury. Tu, 8 stycznia 2019 roku odbędzie się jej finisaż. Autorka ekspozycji Maria Dorota Pieńkowska powiedziała, że przesłanie jakie płynie z wystawy ukazuje Herberta jako wyznacznika nonkonformizmu.

Teologia Polityczna oraz Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny w październiku zorganizowały Warszawski Festiwal Herbertowski. Przedstawiciele kultury, nauki i sztuki rozmawiali o Zbigniewie Herbercie jako poecie, filozofie i obywatelu. Jego uczestnik, Antoni Libera zwrócił uwagę, że Zbigniew Herbert jest przede wszystkim pisarzem – poetą, który ukazuje pewną filozofię i reaguje na otaczającą rzeczywistość. „Wyrażał, to, co sam przeżywał, to co napisał w przesłaniu >Pana Cogito<. Dawał świadectwo swojego życia i czasu XX wieku” – podkreśla Antoni Libera. Zwraca uwagę, że w odpowiedzi na „zakwestionowanie sumienia”, wyrażał jego obronę.

Dla uczestników wydarzeń w Roku Herberta przesłanie poety jest ważnym drogowskazem. Rafał Dzięciołowski z Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie podkreśla, że przesłanie „Pana Cogito” jest aktualne nie tylko w czasie zrywu solidarnościowego. „Uczy nas filozoficznego dystansu, a jednocześnie pokazuje, ze trzeba być wiernym, żeby powiedzieć, ze warto że się żyło” – zauważa.

W Roku Zbigniewa Herberta uczczono 20 rocznicę śmierci poety oraz 94. rocznicę jego urodzin. Jednym z ostatnich wydarzeń Roku Herberta był koncert w radiowej Trójce „Herbert 3.0”. W nadchodzącym roku, 3 stycznia w TVP Kultura zostanie wyemitowany pierwszy z ośmiu odcinków programu „Herbert-Mosty”, poświęcony twórczości poety.

Autor: AS, (IAR)