Dymisja ministra zdrowia

105

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski złożył rezygnację ze swojej funkcji. Ogłosił to w czasie konferencji prasowej dotyczącej między innymi nowych zasad walki z koronawirusem.

Minister Łukasz Szumowski podkreślił, że po odejściu z resortu wróci do funkcji posła i zawodu lekarza. „Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostanę posłem. Oczywiście wracam do zawodu, jestem kardiologiem, jestem elektrofizjologiem, chciałbym wrócić do kliniki, leczyć pacjentów” – mówił Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że prowadził rozmowy o swoim odejściu od kilku miesięcy. Tłumaczył, że został w ministerstwie, bo umówił się z premierem Mateuszem Morawieckim, że dokończy kilka ważnych spraw, związanych na przykład z informatyzacją służby zdrowia.

„Miałem zobowiązania i miałem termin, do którego powinienem to doprowadzić mniej więcej około lutego. Pojawiła się pandemia, więc pół roku dłużej pozostałem na tym stanowisku, ale wracam do zawodu i ten termin już był uzgadniany od mniej więcej tygodnia – dwóch tygodni. W związku z tym, dla mnie i dla oczywiście dla pana premiera, dla pana prezesa i dla prezydenta to nie jest zaskoczenie” – powiedział Łukasz Szumowski. Minister zdrowia powiedział, że może odejść, bo udało się zbudować system do walki z COVID-19, a pandemia nie doprowadziła do krachu w gospodarce. Minister Łukasz Szumowski powiedział, że nie wie kto zastąpi go na stanowisku ministra zdrowia. Do czasu powołania przez prezydenta nowego szefa resortu, nadzór nad ministerstwem przejmie premier Mateusz Morawiecki.

Minister Łukasz Szumowski pełnił swoją funkcję od 2018 roku, gdy zastąpił na stanowisku Konstantego Radziwiłła.