Dzień pogrzebu prezydenta Gdańska będzie dniem żałoby narodowej

0
6

W trakcie rozmowy ustalono również, że proponowany na wtorek przez Pałac Prezydencki wspólny marsz przeciw przemocy i nienawiści nie odbędzie się. „Doszliśmy wspólnie do wniosku, że jakiekolwiek marsze organizowane przez władze nie są tutaj na miejscu” – wyjaśnił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że do ataku nożownika na prezydenta Gdańska doszło w dniu szczególnym, dniu wielkiej akcji charytatywnej, łączącej tego dnia tysiące Polaków. „To cios w całą naszą wspólnotę, wspólnotę wszystkich ludzi, którzy chcą czynić dobro” – powiedział prezydent.

„Dokonajmy, każdy w sobie tego rachunku sumienia i popatrzmy na otaczającą nas rzeczywistość poprzez pryzmat także swojego własnego serca. Proszę o szacunek i pamięć wobec wielkiego człowieka, wielkiego polityka i wielkiego obywatela Gdańska” – zakończył swoje spotkanie z dziennikarzami Andrzej Duda.
Portal Tvp.Info poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zaproponuje Aleksandrze Dulkiewicz, obecnej wiceprezydent i bliskiej współpracowniczce zmarłego Pawła Adamowicza, funkcję komisarza miasta Gdańska. Do tej pory Aleksandra Dulkiewicz była pierwszym zastępcą zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

***

Politycy są wstrząśnięci zabójstwem Pawła Adamowicza. „Tragedią i wielkim złem” nazwał to, co się wydarzyło premier Mateusz Morawiecki. „Zabójstwo Prezydenta Pawła Adamowicza jest dla nas wszystkich ogromną tragedią. To wielkie zło, które budzi potępienie, wielki smutek i żal. Najgłębsze wyrazy współczucia dla pogrążonej w rozpaczy Rodziny. Pokój Jego duszy” – napisał na swoim profilu twitterowym premier.

„Wyrażam wielki ból po tragicznej śmierci na skutek zbrodniczego zamachu na Pana Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska. Solidaryzuje się z Rodziną i wyrażam głęboki żal z powodu śmierci Męża, Ojca i Brata” – to słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Kondolencje w imieniu Jarosław Kaczyńskiego przekazała Beata Mazurek. 
Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji zapisał na swoim profilu słowa nawiązujące do pierwszego wersu modlitwy: „Wiecznie odpoczywanie racz Mu dać Panie…”. Podobnie lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef Ludowców podkreślił, że „gdy brakuje słów, pozostaje modlitwa”. 

Reprezentująca Nowoczesną Katarzyna Lubnauer przekazała wyrazy współczucia i wsparcia dla rodziny, przyjaciół oraz „wszystkich Polaków, którzy w ostatnich godzinach byli myślami i sercami przy Prezydencie Gdańska”. Podkreśliła we wpisie, że „musimy zrobić wszystko, żeby takie tragedie się nie powtarzały”.
„Smutek i żal ściska mi gardło. Pawle, zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Byłeś wyjątkowym człowiekiem” – napisał Grzegorz Schetyna, szef PO.
Zbrodnię potępił między innymi szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej uważa, że zabójstwo Pawła Adamowicza to straszna tragedia. Dziennikarzom w Sejmie powiedziała, że Gdańsk stracił świetnego prezydenta, a Polacy zobaczyli, że istnieją ludzie, którzy w świetle kamer potrafią targnąć się na czyjeś życie. 

Rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak zaapelował o modlitwę w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska. Polityk PSL powiedział, że dziś trzeba pomodlić się za Pawła Adamowicza oraz jego bliskich, którzy z pewnością przeżywają teraz trudne chwile. O solidarność z bliskimi zamordowanego prezydenta zaapelował również wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15. Polityk złożył wyrazy współczucia jego rodzinie i powiedział, że w tej chwili trzeba być z nią myślami.
***
Tysiące mieszkańców Gdańska zebrało się w poniedziałek wieczorem przy pomniku Neptuna na Długim Targu, by uczcić pamięć zamordowanego prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Przyszli między innymi wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a także były prezydent Lech Wałęsa. 
Z Brukseli przyleciał były premier, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Przemawiając do zebranych, zwrócił się także do zmarłego prezydenta Gdańska. „Jesteśmy tu dzisiaj z tobą, jako Twoi przyjaciele. Musiałeś czekać tak długo, aż do tak tragicznej chwili, żeby zobaczyć już stamtąd, z góry, ilu masz tych przyjaciół. Tu w Gdańsku – dziesiątki tysięcy” – mówił Donald Tusk. Wspominał postać Pawła Adamowicza.

„Każdy mieszkaniec Gdańska pamięta Ciebie od Twojej najwcześniejszej młodości. Byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz i stanąć przeciwko złu. Na tym całe Twoje życie polegało” – mówił były premier. Złożył też zmarłemu prezydentowi Gdańska obietnicę: „Chcę Ci dzisiaj, kochany Pawle, obiecać w imieniu nas wszystkich – gdańszczan, Polaków i Europejczyków – że dla Ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą. Przyrzekamy Ci to. Żegnaj Pawle!” – powiedział Donald Tusk. 
Wiece przeciwko przemocy po śmierci odbyły się też między innymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach i Szczecinie.
***
W archikatedrze świętego Jana Chrzciciela w Warszawie odprawiono wieczorem mszę świętą w intencji tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W stołecznej archikatedrze zgromadzili się przedstawiciele władz – obecni byli między innymi prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, członkowie rządu, a także prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Mszy świętej przewodniczył metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. 
***
Jerzy Owsiak zapowiedział rezygnację z funkcji prezesa fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na konferencji prasowej założyciel WOŚP podkreślił, że rezygnuje, licząc na ograniczenie języka nienawiści. 

Jerzy Owsiak komentując tragiczne wydarzenia, do których doszło w trakcie gdańskiego finału zbiórki WOŚP, podkreślił że trudno winić za nie organizatorów imprezy. Zaznaczył, że do ataku na zmarłego w szpitalu prezydenta Gdańska doszło na pokojowej imprezie. „Trudno tutaj mówić jednoznacznie o złym zabezpieczeniu, bo ten finał nie odbywa się w Syrii czy Afganistanie, odbywa się w Polsce.” – zaznaczył Jerzy Owsiak. 
Założyciel WOŚP zapewnił, że nadal będzie pracował na rzecz fundacji, ale nie będzie podejmował decyzji.

Autor: AS, (IAR)