Emilian Kamiński o wojnie na Ukrainie

179

Wojna na Ukrainie trwa już ponad dwa tygodnie. Artyści i instytucje kultury angażują się w pomoc dla uchodźców. Wielu, potępiając rosyjską inwazję, zrywa kontrakty w Rosji lub rezygnuje z wystawiania rosyjskich sztuk.
Dyrektor warszawskiego Teatru Kamienica Emilian Kamiński podkreśla, że powinno odrzucić się wszystko, co rosyjskie, co jest proputinowskie. “Sam teraz mam dylemat, bo znalazłem naprawdę dobrą sztukę, którą napisała Rosjanka i wiem, że nie będę jej robił. Cały świat powinien odrzucić Putina i wszystko to, co jest proputinowskie, a niestety ogromna część Rosjan jest proputinowska. Przy takim zalewie okrucieństwa, głupoty i fanatyzmu, który wywołał Putin, to nie tylko chodzi o Ukrainę, ale i o to, co on zrobił w Rosji, to ja dziwię się, dlaczego Rosjanie nie wyjdą gremialnie na ulice” – powiedział Polskiemu Radiu Emilian Kamiński.
Aktor, który był działaczem opozycyjnym w czasach PRL, nie rozumie, dlaczego naród rosyjski nie buntuje się przeciwko Putinowi. “Nie wiem, co musi się stać. Może oni mają taką mentalność chłopów pańszczyźnianych za cara – schylić łeb, bo władza. Myśmy umieli się postawić za ‘Solidarności’. Sam byłem działaczem. Pamiętam to – 10 milionów Polaków wyszło, stanęło, powiedzieli: Nie! Jaruzelu i inni podobni czerwone chamy idźcie stąd! I dlaczego tego Rosjanie nie robią? Dlaczego tylko nieliczni wychodzą i są zamykani do więzienia na 15 lat, dlatego, że mówią, że jest wojna? Bo jest wojna”- powiedział Emilian Kamiński.
Dziś (początek o 15.00) Teatr Kamienica zaprezentuje bezpłatny spektakl “Trzewiki szczęścia” z tłumaczeniem symultanicznym dla dzieci z Ukrainy, natomiast 23 marca, z okazji 13. urodzin teatru, zorganizuje koncert “Szczęśliwa 13-stka”, z którego całkowity dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla uchodźców. Emilian Kamiński apeluje też o dalszą pomoc dla uciekających przed wojną ludzi. “Wydaje mi się, że przez te 30 lat wolności już w miarę coś w rodzaju dobrobytu się pojawiło i naprawdę wydaje mi się, że mamy się czym podzielić, a na pewno duża część Polaków ma się czym podzielić i do tego namawiam. Sami z żoną postanowiliśmy przyjąć do domu ludzi z Ukrainy. Mamy miejsce na dwie, trzy osoby” – powiedział Emilian Kamiński.
W latach 1980-1981 Emilian Kamiński był członkiem “Solidarności”, pełnił między innymi funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej w Teatrze Narodowym w Warszawie. W latach 1982-1984 zaangażował się w działalność podziemnego “Teatru Domowego”, działającego poza oficjalnym obiegiem. Teatr ten powstał jako wyraz sprzeciwu środowiska aktorskiego wobec wprowadzenia stanu wojennego i zdelegalizowania “Solidarności”. Spektakle były wystawiane w mieszkaniach prywatnych. Od wielu lat Teatr Kamienica pomaga też bezdomnych organizując dla nich Wigilie czy wielkanocne śniadania.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Piotrowska/w sjo