Gdańsk: Mieszkańcy posprzątają plaże i swoje dzielnice

51

W pasie nadmorskim i kilku dzielnicach Gdańska odbędzie się akcja “Sprzątanie Świata 2.0.”. Osoby, które wezmą udział w sprzątaniu otrzymają worki i rękawice.

Akcja “Sprzątanie Świata 2.0.” w Gdańsku odbywa się po raz drugi. W niedzielę, w różnych dzielnicach miasta i na plaży zostaną ustawione specjalne punkty zbiórki, gdzie po sprzątaniu, będzie można zostawić wypełnione worki – przekazał w komunikacie Cyprian Maciejewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej (WGK) w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Akcja będzie przebiegała na Matarni, Wzgórzu Mickiewicza, w Nowym Porcie, Brzeźnie, Jelitkowie, Przymorzu Wielkim oraz na Stogach. Uczestnikom będą wydawane worki i rękawice.

Zastępca Dyrektora WGK Olga Goitowska zachęcając do udziału we wspólnym sprzątaniu miasta powiedziała, cytowana w komunikacie, że problem zaśmiecania terenów publicznych i dzikich wysypisk to jedno z największych wyzwań ekologicznych współczesnego świata.

Dodała, że takie działania, jak wspólne sprzątanie, mają ogromny walor edukacyjny oraz integracyjny dla naszej społeczności. “Wspólnie bierzemy odpowiedzialność za losy naszego miasta, w tym stan środowiska oraz jakość życia mieszkańców” – zaznaczyła.

Jak podkreślają organizatorzy, sprzątanie Świata od tego roku przyjęło mocno rozwiniętą formułę, ponieważ odbywa się kilkukrotnie i w zamierzeniu integruje oraz wspiera jak najwięcej oddolnych inicjatyw.

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, cytowany w komunikacie podkreślał, że w mieście budowana jest zielona społeczność. “Chcemy łączyć siły wszystkich ludzi, którym na sercu leży dobro środowiska i naszego miasta. Stąd szereg inicjatyw dedykowanych przeróżnym grupom i lokalizacjom” – wskazał.

Sprzątanie świata w większości lokalizacji rozpocznie się o godz. 10. Tak będzie na Stogach (przy wejściu na plażę nr 26), na Przymorzu (wejście na plażę nr 60), w Jelitkowie (wejście na plażę nr 74) oraz w Brzeźnie (wejście na plażę nr 41).

W Nowym Porcie (ul. Blizowa) i na Matarni (ul. Elewów) akcja rozpocznie się o godz. 10:30. Natomiast na Wzgórzu Mickiewicza (róg ulic Telimeny i Filaretów) worki i rękawice będą wydawane od godz. 12.

Niedzielna akcja potrwa do godz. 14.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ par/