Gdańsk pogrążony w żałobie po zabójstwie prezydenta Adamowicza

0
4

Wiceprezydent Dulkiewicz zaapelowała o poszanowanie żałoby. Wezwała też, aby po śmierci prezydenta Adamowicza powstrzymać agresję i przemoc w życiu codziennym.
O 18.00 odbędzie się w Gdańsku czuwanie ku czci Pawła Adamowicza. Uruchomiono numery telefonów, pod którymi specjaliści udzielają wsparcia psychologicznego w związku ze śmiercią prezydenta miasta.

Żałoba obowiązuje w całym województwie pomorskim. „W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Pawła Adamowicza, odpowiadając na potrzebę zamanifestowania jedności społecznej – podjąłem decyzję o ogłoszeniu żałoby na terenie województwa pomorskiego, która trwać będzie do dnia pogrzebu świętej pamięci Pawła Adamowicza” – napisał wojewoda Dariusz Drelich. Trzydniową żałobę ogłoszono także w Poznaniu, Kielcach i Sopocie.

W samo południe w katowickim Urzędzie Miasta zostanie wystawiona księga kondolencyjna poświęcona zmarłemu wczoraj prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Prezydent miasta Marcin Krupa zachęca mieszkańców do wpisywania swoich kondolencji i solidaryzowania się z rodziną zmarłego prezydenta i mieszkańcami Gdańska. 

Wyrazy współczucia najbliższej rodzinie Pawła Adamowicza oraz wszystkim, których dotknęła jego śmierć, złożył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. „Miłosiernego Boga proszę o życie wieczne dla Zmarłego i o ukojenie bólu wszystkich pogrążonych w żałobie” – czytamy w liście kondolencyjnym, wystosowanym przez arcybiskupa Gądeckiego w imieniu Episkopatu Polski. „Zamach na Prezydenta Gdańska i jego śmierć wstrząsnęły całym społeczeństwem, wierzącymi i niewierzącymi, ludźmi o różnych poglądach społecznych i politycznych” – napisał arcybiskup. „W tych trudnych momentach wszyscy potrzebujemy jedności i wspólnoty. Potrzebujemy wspólnej modlitwy i refleksji, aby już nigdy więcej nie powtórzyły się podobne wydarzenia. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta, zgodziła się objąć funkcję komisarza w mieście. Propozycję taką złożył jej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk i wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Jak powiedziała wiceprezydent, formalności związane z objęciem funkcji potrwają jeszcze jakiś czas. Komisarz będzie sprawował władzę w mieście do wyboru nowego prezydenta.
 

Autor: AS, (IAR)