Izraelska ambasador wezwana do polskiego MSZ

0
5

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w nocy, że słowa te zdementowała ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari.  Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk potwierdził na briefingu, że na prośbę premiera Mateusza Morawieckiego Ambasador Izraela została w tej sprawie wezwana do MSZ.  Przedstawiając polskie stanowisko wiceminister powiedział, że dotychczasowe wyjaśnienia w tej sprawie strona polska uważa za – jak ujął – „nieczytelne”. „W związku z tym nasze oczekiwanie jest takie, żeby ta sprawa została w sposób jednoznaczny wyjaśniona” – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

„My chcielibyśmy wyjaśnić, jak te słowa dokładnie wyglądały, ponieważ mamy do czynienia ze słowami, które zostały panu premierowi Netanjahu przypisane. W związku z tym chcielibyśmy, aby strona izraelska w sposób jednoznaczny wyjaśniła, co miał na myśli premier Netanjahu, jakie słowa padły i jakie były w związku z tym też intencje” – dodał wiceminister.

W przesłanym wcześniej liście do Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych KPRM, ambasador Izraela Anna Azari napisała, że była obecna przy briefingu premiera Netanjahu i „nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali”.

Autor: PC (IAR)