Jerzy Jurecki Dziennikarzem Roku 2012

95

Jerzy Jurecki, dziennikarz i wydawca "Tygodnika Podhalańskiego", został w poniedziałek Dziennikarzem Roku w konkursie miesięcznika "Press". Podczas gali w Warszawie wręczono też nagrody Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie.

Laureat tytułu Dziennikarz Roku zasłynął w tym roku w mediach tym, że wcielił się w Czubakę – postać z filmu “Gwiezdne wojny” – aby udowodnić, że szef należącego do samorządu Centrum Kultury i Promocji Gminy w Czarnym Dunajcu bierze pieniądze od handlarzy, którzy prowadzą stoiska podczas Hołdymasu, czyli dożynek w tej miejscowości.

Dzięki przebraniu Jurecki był świadkiem, jak podejrzewany przez redakcję dyrektor inkasuje pieniądze od sprzedawców. Jako Czubaka Jurecki też zapłacił 50 zł – za prawo do fotografowania się z uczestnikami Hołdymasu. Nie dostał za to pokwitowania. “Tygodnik Podhalański” opisał całą sprawę w tekście “Daliśmy łapówkę na Hołdymasie”. Po publikacji sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu.

Laureat nie krył zaskoczenia. “Dziękuję przede wszystkim redakcjom (nominacje w tym roku zgłosiło 51 redakcji ), które zauważyły, że tam, na Podhalu, w górach, jest taki jeden gościu, który próbuje o coś jeszcze zawalczyć” – powiedział.

 

Oprócz tytułu Dziennikarza Roku podczas gali przyznano nagrody Grand Press.

W kategorii “news” nagrodzony został Roman Osica (RMF FM) – za informację o śmierci gen. Sławomira Petelickiego i o tym, że prawdopodobnie było to samobójstwo.

W kategorii “dziennikarstwo śledcze” zwyciężył Tomasz Patora (“Uwaga!” TVN) za materiał “Afera solna”, w którym ujawniono, że na rynek spożywczy trafiała sól wypadowa nadająca się wyłącznie do celów przemysłowych.

Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymają czeki równowartości 1 tys. euro i nagrody rzeczowe. Nagrodą dla Dziennikarza Roku jest czek na 10 tys. euro i statuetka stalówki.

Autor: BAT (PAP)