Karski inspiruje kolejne pokolenia Polaków

11

Szacunek do człowieka, odwaga i dążenie do prawdy - tymi wartościami kierował się Jan Karski, legendarny emisariusz Państwa Podziemnego. Jego postać jest wzorem dla kolejnych pokoleń, o czym można się było przekonać podczas spotkania ,,Zainspirowani Janem Karskim. Historie sprzed lat".

Sylwetkę wybitnego Polaka wspominali między innymi – prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, Ewa Junczyk-Ziomecka, Monika Korowajczyk- Sujkowska z Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Szymon Pawlak z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana z Łodzi. Jak powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka, Jan Karski jest dla niej bohaterem wszech czasów, który wyzwala w człowieku to, co najlepsze. ,,W momencie, kiedy już człowiek nie może się połapać w rzeczywistości, nie wie, czy coś jest fake newsem czy prawdą, to znając osobowość i życie Karskiego okazuje się, że można żyć inaczej – żyć w taki sposób, że człowiek codziennie rano będzie wiedział czego się trzymać. Karski był człowiekiem, który miał silny, moralny kręgosłup, który pozwalał mu odróżniać dobro od zła” – powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka.

Podczas II wojny światowej Jan Karski był kurierem rządu polskiego na uchodźstwie i emisariuszem Państwa Podziemnego. To dzięki niemu świat dowiedział się o zbrodni holocaustu. Zawsze liczył się dla niego człowiek, dlatego jest wielką inspiracją dla działaczy społecznych, takich, jak Monika Korowajczyk-Sujkowska z Polskiej Akcji Humanitarnej. ,,Dla mnie Jan Karski jest kontynuacją pewnej misji uniwersalnych wartości, mówiących o nadrzędności życia ludzkiego nad innymi wartościami, mówiących o solidarności, odpowiedzialności, dbaniu o los drugiego człowieka. To jest dokładnie to, czym zajmuje się współczesna pomoc humanitarna, dlatego Jan Karski jest mi bliski także z tego względu” – powiedziała Monika Korowajczyk-Sujkowska.

Dla Szymona Pawlaka z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wartości Jana Karskiego stały się drogowskazem w życiu. ,, Jan Karski przyjaźnił się z między innymi z Władysławem Bartoszewskim i to motto, które nam przekazywał, że warto być przyzwoitym, jest tym, co na co dzień powinniśmy stosować. Uczciwość, prawdomówność, miłość do Ojczyzny – bo Karski zawsze podkreślał swój patriotyzm – te cechy są mi bardzo bliskie” – powiedział Szymon Pawlak.

Spotkanie poświęcone sylwetce Jana Karskiego odbyło się w ramach Festiwalu Warszawa Singera.

Autor: PC