Kolejny rok walki o zniesienie wiz dla Polaków do USA

0
24

To dość rzadkie zjawisko, by Komisja Europejska (KE), która w ostatnim czasie częściej atakuje Polskę, upomniała się o prawa dla naszego kraju. Okazja? Wizy dla Polaków, o które muszą starać się w przypadku podróży do USA. Poprzednie apele Komisji Europejskiej poskutkowały w przypadku Kanady, która z Unią Europejską osiągnęła pełną wzajemność wizową, znosząc obowiązek wizowy dla obywateli Rumunii i Bułgarii. W ten sposób USA pozostały jedynym krajem, który wizy dla części obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej wciąż utrzymuje.

EUROPA UPOMINA SIĘ O POLSKĘ

Pod koniec 2018 roku przedstawiciele KE zaprezentowali postępy związane z wizami w ostatnim roku, jednocześnie zapowiadając, że wciąż będą prowadzić dialog z Waszyngtonem w tej sprawie, w koordynacji z pięcioma państwami członkowskimi, których obywatele nadal potrzebują wizy, aby podróżować do USA. “Osiągnięcie wzajemności wizowej dla wszystkich państw członkowskich UE jest naszym głównym priorytetem. Ostatnie doświadczenia pokazują, że dalsze zaangażowanie dyplomatyczne przynosi pozytywne rezultaty, dlatego będziemy trzymać się tego podejścia również w przypadku USA. Ruch bezwizowy leży w interesie krajów po obu stronach Atlantyku i oczekujemy konkretnych działań wszystkich stron, aby przyspieszyć osiągnięcie tego celu” – powiedział komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos. Jednocześnie wskazał, że Unia Europejska otworzyła się na ruch bezwizowy dla obywateli z ponad 60 krajów świata i takiej samej otwartości oczekuje od USA. “Wzajemność jest kluczową zasadą w naszej polityce wizowej. Jestem przekonany, że w końcu obywatele Rumunii, Bułgarii, Polski, Cypru i Chorwacji również będą mogli podróżować do USA bez wizy” – podkreślił Awramopulos. Według przedstawicieli Komisji w całym 2018 roku kontakty pomiędzy KE a USA, zarówno na poziomie politycznym, jak i technicznym, nasiliły się ale jak do tej pory nie osiągnięto założonego celu. To dlatego w 2019 roku KE będzie kontynuowała swoje zabiegi o zniesienie wiz do USA m.in. dla obywateli Polski. Pierwszą ku temu okazją ma być spotkanie urzędników wysokiego szczebla w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz spotkanie ministerialne w tych sprawach, zaplanowane na pierwszą połowę 2019 r. We wrześniu tego roku ma być natomiast gotowe sprawozdanie z rozwoju sytuacji i, miejmy nadzieję, przybliżenie polskich obywateli do tej przełomowej decyzji.

KLUCZOWE STATYSTYKI ODMÓW

Władze USA wielokrotnie przekonywały, że kluczowy dla zniesienia wiz dla Polaków jest wskaźnik odmów wizowych. Aby nasz kraj znalazł się programie ruchu bezwizowego do USA, odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wizy B1/B2 (turystycznej i biznesowej) w ciągu amerykańskiego roku budżetowego, czyli od 1 października do 30 września, nie może być wyższy niż 3 proc. W 2017 roku wyniósł on prawie 6 procent (5,9 proc.).
Na początku roku 2018 sześć instytucji w Polsce powołało do życia koalicję na rzecz zniesienia wiz dla Polaków, poprzez wprowadzenie Polski do programu Visa Waiver. Są w niej m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja “Teraz Polska” czy firma MasterCard. Niestety, wszelkie znaki na ziemi i niebie mówią, że i te zabiegi za wiele nie dały. Tę informację potwierdził pod koniec ubiegłego roku przebywający w USA minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz mówiąc, że nie ma informacji, że Polska zbliża się do spełnienia kryterium trzech 3 proc. odmów wydania wiz. „Gdyby te dane się potwierdziły, to byłaby to dobra wiadomość, ale według moich danych jesteśmy nieznacznie poniżej poziomu 6 procent i o te wielkości chodzi” – powiedział minister Czaputowicz.
Oficjalne dane podawane były przez Departament Stanu na początku każdego roku. Zapytaliśmy, kiedy możemy się spodziewać najnowszych statystyk, lecz uzyskaliśmy odpowiedź, że w związku z przestojem budżetowym dział prasowy pracuje w pomniejszonym składzie i odpowiedzi będą udzielane tylko i wyłącznie w sytuacjach związanych z bezpieczeństwem obywateli i bezpieczeństwem USA.

AMBASADOR “ZAŁATWI” SPRAWĘ

Nowa ambasador USA Georgette Mosbacher, choć swoje stanowisko piastuje kilka miesięcy, to w niedawnym telewizyjnym wywiadzie oświadczyła, że to wstyd, iż amerykańskie wizy dla Polaków obowiązują i ona tę sprawę chce nam “załatwić” właśnie w tym roku. “Niemalże wstydzę się, że wciąż musicie ubiegać się o wizy. Jesteście wspaniałym sojusznikiem, z całą pewnością, najsilniejszym w tym regionie. Macie 10 mln Polaków, którzy mieszkają w Stanach. Jesteśmy więc tak czy inaczej spokrewnieni i powiązani ze sobą. Ja jestem gotowa, żeby sprawę wiz dla was załatwić. Wiem, że to niełatwy temat. Wszyscy, także moi szefowie, mówią mi, że nie można tak mówić, ale i tak to powiem. Jestem gotowa do końca przyszłego roku zakończyć sprawę wiz. Rząd Polski jest w to zaangażowany, mamy wyznaczone osoby, które nad tym pracują, da się to zrobić. Jest to dla mnie priorytet, chociaż wiem, że może wychodzę przed szereg. Z końcem przyszłego roku pan mnie tu posadzi i powie: pani obiecała, a tego nie dała. Nie lubię przegrywać, lubię konkurencję. Kiedy mówię, że coś zrobię, tzn. że to zrobię. Więc teraz wyszłam przed szereg. Powtórzymy ten wywiad i powiem: tak, znieśliśmy wizy” – mówiła w telewizyjnym wywiadzie pod koniec 2018 roku Goergette Mosbacher.

NA POCIESZENIE SILNY POLSKI PASZPORT

Pocieszeniem – choć marnym dla osób podróżujących z polskim paszportem do USA – jest pozycja polskiego paszportu w rankingu przygotowanym przez kanadyjską firmę Arton Capital „Global Passport Ranking”. Ranking bierze pod uwagę 198 krajów świata i sprawdza, do ilu państw obywatel każdego z nich może wjechać zupełnie bez wizy, do ilu z wizą otrzymywaną na granicy, a do ilu musi wyrabiać specjalny dokument przed wyjazdem. Ranking wygrał paszport Zjednoczonych Emiratów Arabskich, których pozwala na ruch bezwizowy do 113 krajów świata. Do 54 państw obywatele ZEA wjadą z wizą „on arrival”, natomiast 31 krajów wymaga od nich przepustki wyrabianej z wyprzedzeniem. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Niemcy i Singapur z ułatwionym wjazdem do 166 krajów. Miejsce trzecie przypadło Danii, Szwecji, Finlandii, Luksemburgowi, Francji, Włochom, Holandii, Hiszpanii, Norwegii, Korei Północnej i Stanom Zjednoczonym. Na ich paszportach obywatele mogą wjechać bez problemu do 165 krajów świata. Natomiast polski paszport pozwala na wjazd do 164 krajów, z czego 119 państw Polacy mogą odwiedzać bez wizy, a 42 kraje pozwalają na prostą formalność zdobycia wizy na granicy. Specjalny dokument pozwalający na wjazd Polacy muszą wyrabiać do 37 państw. To dało Polsce 7. miejscu w rankingu, które zajmują wraz z Malezją, Słowenią, Litwą, Łotwą i Słowacją.
Najsłabszym paszportem na świecie jest dokument afgański. Obywatele Afganistanu mogą wjechać bezwizowo jedynie do 5 krajów. Wizę „on arrival” otrzymają na granicy 24 państw. Specjalną przepustkę muszą wyrabiać do pozostałych 169 krajów świata.

Nierówna walka o zniesienie wiz trwa od wielu lat. W nowym, 2019 roku mamy po swojej stronie prezydenta USA, który obietnicę Polakom złożył, amerykańską ambasador, która chce zniesienie wiz Polakom załatwić, i Komisję Europejską, która bezwizowy ruch chce od Amerykanów wyegzekwować. Jeśli te trzy elementy nie dadzą nam w tym roku wyczekiwanej od lat decyzji, to czas, by przestać “gonić króliczka” i “Amerykę” zrobić w Polsce.

Autor: Przemek Cebula