Komorowski spotkał się z polskimi przedsiębiorcami z Doliny Krzemowej

6

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Nowym Jorku z przedstawicielami polskich firm, które działają w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. Trzeba mieć odwagę śnić - powiedział prezydent.

Komorowski podkreślił, że prezentacje polskich firm „pobudzają wyobraźnię”. „To zachęca do pójścia w stronę, która nie jest jeszcze wyeksploatowana, ma walor nowości, świeżości, pasujący do gospodarki amerykańskiej, gdzie robiło się kariery od pucybuta po wielki bank w sposób często niekonwencjonalny, od prostego pomysłu” – powiedział polski prezydent.

„Trzeba szukać szans dla firm. Trzeba mieć odwagę śnić” – mówił. „Jeszcze kilka lat temu mało komu śniło się, że polskie firmy mogą się znaleźć w Dolinie Krzemowej. Dzisiaj trzeba mieć jeszcze jedno marzenie (…), by nie tylko polskie firmy i polska innowacyjność była w Dolinie Krzemowej, ale by Dolina Krzemowa była w Polsce” – podkreślił Komorowski.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik zaznaczyła, że Polska chce promować się poprzez innowacyjność. „Trzeba pokazywać to, co jest nowoczesne” – dodała.

„Te młode przedsiębiorstwa mają niesamowitą energię (…) i zupełnie otwarcie, bez kompleksów, wchodzą na amerykański rynek” – zaznaczyła Antoniszyn-Klik.

W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli m.in. Wojciech Borczyk i Jakub Duda reprezentujący firmę, która stworzyła aplikację do tworzenia własnych gier.

„Tworzenie gier, muzyki jest przyjemne jak malowanie obrazów (…) W naszym produkcie stworzenie gry trwa minutę, dwie. Jest prosta, ale śmieszna, daje przyjemność, można się nią podzielić z całym światem” – powiedział Borczyk.

Ich produkt miał już premierę w Kanadzie i w Australii. „Użytkownicy są bardzo zaangażowani w tworzenie własnych gier” – podkreślił Borczyk.

Duda uważa, że Polacy nie mają się czego wstydzić, jeśli chodzi o wiedzę i pomysły. „Problemem jest bariera odległości. Z Polski musimy miesiącami dobijać się do firm, by coś załatwić. W ciągu tygodnia w San Francisco zastanawiamy się tylko, ile przecznic musimy przejść, by spotkać się z prezesem firmy” – mówił.

W ich opinii gry to branża, w której „warto być”. „W Kanadzie ten rynek to ponad 2 mld dolarów rocznie” – zauważył Borczyk.

Marek Sadowski z firmy, która rozwija roboty mobilne, otwiera właśnie biuro w Dolinie Krzemowej. Jednym z jego produktów są roboty sprzątające, a jego amerykański kontrahent zarządza 14 tysiącami biurowców.

Prezydent będzie w USA do piątku. W środę Bronisław Komorowski wystąpi na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Autor: Z Nowego Jorku Agnieszka Szymańska, (PAP)