Komorowski zatwierdził GMO

61

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o organizmach zmodyfikowanych genetycznie, tzw. GMO. Na talerze Polaków już wkrótce mogą trafić potrawy z modyfikowanej genetycznie żywności.

Według autorów ustawy, która trafiła na biurko prezydenta, jej wprowadzenie zapewni bezpieczeństwo hodowli i wykorzystania organizmów genetycznie modyfikowanych w laboratoriach. Duża część specjalistów wyraża jednak pogląd, że działanie rządu i akceptacja ustawy przez prezydenta otworzy polski rynek na żywność genetycznie modyfikowaną.

Zapisy ustawy umożliwią m.in. prowadzenie eksperymentalnych upraw polowych roślin transgenicznych w warunkach otwartych, a także ułatwią import pasz GMO z innych krajów. Będzie do tego wystarczyła zgoda Ministerstwa Środowiska. Dodatkowo ustawa zmniejsza kary za uwolnienie GMO do środowiska bez zezwolenia. Do tej pory osobom, które się tego dopuściły, groziła kara do 12 lat pozbawienia wolności, teraz co najwyżej zapłacą karę pieniężną w wysokości do 200 proc. wartości materiału siewnego. Wciąż także producent nie będzie musiał umieszczać żadnej adnotacji o zawartości GMO na etykiecie, gdy jego poziom nie przekroczy 0,9 proc. lub gdy produkt pochodzi z chowu zwierząt karmionych paszą GMO.

Poseł Jan Szyszko, były minister środowiska, powiedział dla portalu wgospodarce.pl, że poprzez zmianę definicji uwalniania GMO będzie można produkować zmodyfikowaną żywność i pasze. “Od tego momentu uwalnianiem nie jest sprowadzanie nasion genetycznie modyfikowanych na cele żywnościowe oraz paszowe. W związku z tym można sprowadzać do Polski tony nasion genetycznie modyfikowanych w celach produkcji żywności i pasz” – wyjaśnił Szyszko. Ustawa wejdzie w życie 30 dni po jej ogłoszeniu.

Autor: PC