Król strzelców – Robert Lewandowski

296
Robert Lewandowski Foto: Arch/Wikimedia.org

Uważany za jednego z najlepszych piłkarzy na świecie. Stawiany w jednym szeregu z najwybitniejszymi napastnikami świata, tuż obok Lionela Messiego i Cristiano Ronaldo. Zdobywca ponad 500 goli w seniorskich rozgrywkach klubowych i reprezentacyjnych jest człowiekiem solidnej pracy i żelaznej woli.

Urodził się 21 sierpnia 1988 w Warszawie w rodzinie sportowej. Mama Iwona z domu Dembek była siatkarką pierwszoligowego AZS Warszawa oraz lekkoatletką, absolwentką AWF. Ojciec Krzysztof Lewandowskich uprawiał judo i grał w piłkę nożną w trzecioligowym Hutniku Warszawa, był młodzieżowym mistrzem Europy w judo i absolwentem warszawskiej AWF. Oboje rodzice byli nauczycielami wychowania fizycznego. Matka, po śmierci męża (powikłania po chorobie nowotworowej) w 2005 objęła po nim funkcję kierownika hali sportowej w Lesznie, następnie pełniła funkcję wiceprezesa miejscowego klubu Partyzant. Robert ma starszą o trzy lata siostrę, Milenę, która należała do kadry narodowej juniorek w siatkówce.

Wychowywał się w Lesznie, gdzie ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Gen. Wł. Andersa w Warszawie, ale w 2005 – chcąc poświęcić się treningom w Legii Warszawa – podjął naukę wieczorową w LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawie. W 2006 powrócił do macierzystego liceum, w którym w maju 2007 zdał maturę. Skończył studia w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie. W 2017 z wyróżnieniem obronił pracę licencjacką na kierunku wychowanie fizycznego, a w 2020 uzyskał tytuł magistra.

Od dzieciństwa interesował się grą w piłkę nożną, podbijał piłkę nogą także m.in. podczas odrabiania lekcji. Chcąc doskonalić technikę gry, filmował swoje treningi na boisku i analizował nagrania. W młodości próbował sił także w innych dyscyplinach sportu: trenował biegi przełajowe i był mistrzem województwa mazowieckiego swojej kategorii wiekowej, przez krótki czas trenował judo, boks i siatkówkę, a także tenisa stołowego.

Przygodę piłkarską rozpoczął mając sześć lat, wtedy rodzice zapisali go na treningi w klubie Partyzant Leszno a później ćwiczył w Varsovii Warszawa. Przez siedem lat występował w drużynach młodzieżowych i juniorskich. W tamtym czasie wyróżniał się niskim wzrostem i niewielką masą ciała, stad nosił pseudonim „Bobek”. Z powodu mikrej postury w 2002 zrezygnowano z powoływania go do kadry Mazowsza.

Znacząca poprawa warunków fizycznych tuż przed ukończeniem 16. roku życia, w połączeniu ze znacznymi umiejętnościami spowodowała, że zainteresował się nim klub sportowy Legia Warszawa. W lutym 2005 trafił do IV-ligowej Delty Warszawa, która była zapleczem Legii. W tym czasie zmarł jego ojciec. 17 letni Robert bardzo to przeżył, zrozumiał wtedy, że pora stać się mężczyzną.

Wkrótce przeszedł do Legii, z którą 1 lipca 2005 roku podpisał roczny kontrakt, stając się oficjalnie zawodnikiem klubu. Sezon 2005/2006 rozegrał w III-ligowych rezerwach Legii. Pod koniec sezonu doznał kontuzji naderwanie mięśnia. W czerwcu 2006 wygasła jego umowa z Legią i choć pojechał z drużyną na letnie zgrupowanie, nie zaproponowano mu nowego kontraktu.

Podpisał za to umowę z trzecioligowym Zniczem Pruszków, który zapłacił za niego 5 tys. zł. W ciągu dwóch sezonów strzelił dla Znicza 38 goli– 37 w rozgrywkach ligowych i jedną w Pucharze Polski. W sezonach 2006/2007 oraz 2007/2008 był królem strzelców odpowiednio trzeciej i drugiej ligi.

W czerwcu 2008 roku został sprzedany do Lecha Poznań za kwotę 1,5 mln zł. W Ekstraklasie zadebiutował w sierpniu w 67. minucie meczu 1. kolejki z GKS-em Bełchatów; w trakcie spotkania zdobył gola. W grudniu został uznany przez tygodnik „Piłka Nożna” za największe odkrycie 2008 roku w Polsce. W styczniu 2009 redakcja serwisu imscouting.com umieściła go na liście „10 najbardziej obiecujących piłkarzy”, znalazł się także na 32. miejscu listy „50 najbardziej obiecujących zawodników do lat 23.”, sporządzonej przez brytyjski dziennik „The Times”.

W roku 2010 Robert Lewandowski został sprzedany za 4,5 mln euro. Tyle zapłacił Lechowi Poznań znakomity niemiecki klub piłkarski Borussia Dortmund. W Borussii „Lewy” nie miał udanego początku. Jego brak skuteczności w kluczowych momentach akcji był bardzo rażący. Wielu kibiców zaczęło drwić z Polaka. Na szczęście Robert już wtedy miał bardzo silną psychikę. Trenerzy Borussii stawiali na niego, a ten wreszcie się przełamał. Będąc w składzie podstawowej jedenastki tego klubu Lewandowski dwukrotnie sięgał po mistrzostwo Niemiec, dotarł też do europejskich klubowych finałów, czyli Ligi Mistrzów. W sezonie 2013/2014 Lewandowski strzelił dwadzieścia bramek, był już zatem królem strzelców Bundesligi.

W 2014 roku zdecydowano się na najgłośniejszy transfer w Niemczech. Lewandowski jako gwiazda Borussii zdecydował się przenieść do Bayernu Monachium za 50 milionów euro. Od tamtego momentu Robert jest bezapelacyjnie największą gwiazdą Monachijczyków i najskuteczniejszym strzelcem drużyny. W ciągu następnych trzech sezonów w barwach mistrza Niemiec zdobył 150 bramek i był to rekord, ponieważ pośród zawodników zagranicznych zdobył te gole najszybciej. Sezon 2015/16 był dla niego przełomowy, wtedy to strzelił trzydzieści bramek sięgając po koronę króla strzelców Bundesligi. Należy do zawodników najskuteczniejszych w historii piłkarzy zagranicznych grających w lidze niemieckiej. Pamiętny był dzień 22 września 2015. Wówczas to miało miejsce ligowe spotkanie Bayernu Monachium z VfL Wolfsburg, a Lewandowski strzelił pięć goli w ciągu dziewięciu minut. Tych 5 bramek wbił najszybciej w historii rozgrywek futbolowych. Dzięki temu w 2016 roku w plebiscycie Przeglądu Sportowego dostał Złotą Piłkę za rok 2015. Natomiast The Guardian zaliczył wtedy Roberta Lewandowskiego do ścisłej grupy zaledwie pięciu najlepszych futbolistów świata. Federacja IFFHS natomiast zaliczyła go w ramach rozgrywek międzynarodowych do strzelców najskuteczniejszych.

Na swoim koncie Robert ma siedem zdobytych tytułów mistrza Niemiec z Bayernem Monachium, trzykrotnie zdobył Puchar kraju i klubowe mistrzostwo świata. Nasz napastnik zdobył również w sezonie 2019/2020 Ligę Mistrzów. Robert jest aktualnie nie tylko największą gwiazdą Bundesligi, ale także reprezentacji Polski, w której to dotychczas rozegrał 124 spotkania i strzelił 72 gole. W barwach reprezentacji Polski zadebiutował 10 września 2008. Odbyło się wtedy spotkanie z San Marino, mecz eliminacyjny do Mistrzostw Świata. Wtedy padła jego pierwsza bramka dla reprezentacji Polski. W 2014 roku Robert Lewandowski został kapitanem drużyny reprezentacyjnej. Nasz napastnik stanowi o sile kadry i bez niego reprezentacja traci ogromnie na jakości. Polak w Biało-Czerwonych barwach wystąpił na mundialu w 2018 roku i trzykrotnie na Euro 2012, 2016 i 2020.

Indywidualnie “Lewy” otrzymał nagrodę Piłkarza Roku FIFA, Piłkarza Roku UEFA, a także Europejskiego Złotego Buta. Dwukrotnie zdobywał nagrodę najlepszego sportowca w Polsce. Dziewięciokrotnie otrzymywał nagrodę piłkarza roku w Polsce. Jest laureatem Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej Polskiego Komitetu Olimpijskiego za osiągnięcia w 2020, a także najlepszym strzelcem na świecie 2020 i członkiem drużyny dekady według Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu. W 2020 został uznany przez Światowe Stowarzyszenie Prasy Sportowej AIPS za najlepszego wśród mężczyzn sportowca roku w Europie i na świecie, ponadto został uznany sportowcem roku w Europie w Ankiecie PAP i najbardziej wpływowym człowiekiem w polskim sporcie według magazynu „Forbes”. W 2021 został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej”.

Foto: Arch/Wikimedia.org

Robert Lewandowski – to jedyny piłkarz Bayer Monachium i całej ligi, który zarabia powyżej 20 mln euro. Według niemieckiej gazety „Bild”, Robert Lewandowski otrzymuje 23 mln euro za sezon  i trzeba pamiętać, że jest to wynagrodzenie jedynie z monachijskiego klubu. Najlepszy polski piłkarz dobrze zarabia ponadto na występach w reklamach, prowadzi także kilka biznesów.

Robert jest żonaty. Podczas studenckiego obozu integracyjnego poznał swą przyszłą żonę, piękną Annę z domu Stachurska, która jak on jest utalentowaną w sporcie, osiągając mistrzostwo w karate tradycyjnym. Para wzięła ślub 11 czerwca 2013 roku w Parafii św. Anny w Serocku. Wychowują dwie córeczki: Klarę (ur. 4 maja 2017) oraz Laurę (ur. 6 maja 2020). Robert jest dumnym ojcem i szczęśliwym mężem, razem tworzą zgodną i harmonijną rodzinę.

Robert Lewandowski jest człowiekiem zamkniętym w sobie. Ludzie, którzy mieli okazję go bliżej poznać, zwracają uwagę na tę cechę jego charakteru. Dziennikarze przeprowadzający z nim wywiady mają z tym problem. Naprawdę trudno go skłonić do zwierzeń. O wielu rzeczach nie chce mówić, o innych mówi bardzo oszczędnie. Często pytania dziennikarzy są dłuższe niż jego odpowiedzi. Robert jest bardzo konkretnym człowiekiem i nie jest krasomówcą. Wypowiadając się, nasz sławny rodak zawsze podkreśla, że w piłce nożnej od wrodzonego talentu dużo ważniejsza jest ciężka praca i determinacja. Udowodnił, że solidną pracą, ambicją oraz wytrwałością można zdobyć piłkarski Mount Everest. Ważną cechą, którą przejawia Robert nie jest nastawienie na własne „ja”, dla niego liczy się „drużyna”. Dotychczasowe osiągnięcia usytuowały Roberta Lewandowskiego w światowej czołówce gwiazd futbolu. Zdecydowanie zasłużył na miano jednego z najlepszych polskich piłkarzy w historii. Swoją karierą wyznaczył drogę, jaką powinni podążać młodzi zawodnicy żeby osiągnąć Olimp.