Łatwiej o polski paszport

202

Od czwartku wniosek o wydanie paszportu RP będzie można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym w Polsce, bez względu na miejsce zameldowania. Mogą skorzystać z tego Polacy mieszkający w USA, którzy dzięki temu mają możliwość zaoszczędzenia ponad 90 dolarów. Jest jednak jeden warunek – dokument trzeba odebrać osobiście w tym samym urzędzie, a na paszport czeka się miesiąc.

„Po wejściu w życie nowych przepisów wniosek o wydanie paszportu będziemy mogli złożyć w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym na terenie kraju, np. w miejscowości, w której aktualnie przebywamy. W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument” – powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Czas wyrobienia paszportu (do 30 dni) i opłaty pozostają bez zmian.

Więcej o ułatwieniach paszportowych w artykule w dziale PRAWO

Wydanie paszportu w Polsce kosztuje 140 złotych, czyli ok. 45 dolarów, a w konsulacie w USA – 138 dolarów. Oszczędność więc jest oczywista, pod warunkiem, że będziemy w stanie odebrać dokument osobiście, bo paszportu nie można przesłać do placówki konsularnej w USA. Wyrobienie tańszego paszportu w dowolnym miejscu w Polsce może jednak opłacić się tym, którzy wyjadą do kraju na dłuższy letni urlop. Tym bardziej że nie ma obowiązku zdania starego dokumentu podróży przy składaniu wniosku o nowy.

Zmiana ta jest możliwa dzięki funkcjonującej od 2006 roku centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych, która pozwala na zdalny dostęp do zasobów informacyjnych każdemu organowi paszportowemu w kraju i za granicą. 

Autor: DET, (R), (PAP)