LOT chce wozić leki

190
LOT

Do końca października tego roku PLL LOT zamierzają uzyskać certyfikat (CEIV Pharma) pozwalający przewozić leki i wartościowe produkty farmaceutyczne. Dokument, który wystawia Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA), potwierdza spełnianie przez przewoźnika najwyższych standardów.

Wartość polskiego rynku przewozów farmaceutycznych jest szacowana na 100 milionów złotych rocznie – wyjaśnił dyrektor LOT Cargo Michał Grochowski. Dodał, że transport leków to bardzo dochodowa gałąź transportu lotniczego. „Rynek tego potrzebuje. My jako lider w przewozach lotniczych z Polski praktycznie nie bierzemy udziału w przewozach tych najdroższych towarów, a bardzo chcemy. Stąd też zdecydowaliśmy się na certyfikację” – mówił szef LOT Cargo. 

Spółka już rozpoczęła proces certyfikacji, a pracownicy przeszli pierwsze szkolenia. Jednym z warunków uzyskania certyfikatu IATA CEIV Pharma jest wymóg zapewnienia odpowiedniej temperatury na całej trasie przewozu. Większość produktów farmaceutycznych musi być transportowana w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Michał Grochowski wyjaśnił, że należące do PLL LOT Boeingi 787 Dreamlinery posiadają specjalny przedział przystosowany do bezpiecznego przewozu takich towarów. „Przedni bagażnik w każdym Dreamlinerze, którego mamy we flocie i tym, który będzie w przyszłości, jest wyposażony w układ kontrolowanej temperatury. To dość unikalne, nie znam drugiej linii lotniczej na świecie użytkującej podobną flotę samolotów długodystansowych i posiadającą taki standard” – powiedział Michał Grochowski. 

Według danych IATA, wartość światowego rynku przewozów farmaceutycznych to prawie 13,5 miliarda dolarów. 

Po uzyskaniu certyfikatu LOT Cargo zamierza transportować między innymi insulinę, antybiotyki oraz szczepionki. Przewoźnik zamierza wejść również na rynek transportu produktów farmaceutycznych stosowanych w weterynarii.

PLL LOT poinformowały, że w 2018 roku przewiozły ponad 50 tysięcy ton cargo i poczty, co oznacza 20-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. To także najlepszy wynik spółki w całym 90-letnim okresie działalności.