Marsz Różowej Wstążki

8

Nie możemy się ustrzec przed rakiem piersi, ale to od nas zależy, czy wyzdrowiejemy i czy uda się uratować pierś - przekonują organizatorki Marszu Różowej Wstążki, który w sobotę po raz 15. przeszedł ulicami Warszawy.

Marsz rozpoczął się na Nowym Świecie przy ul. Chmielnej, skąd jego uczestnicy przeszli na Plac Defilad. Tam zorganizowano akcję profilaktyczną pod hasłem „Piersi w mieście” – przed wejściem głównym Pałacu Kultury i Nauki stanęło Miasteczko Zdrowia i Urody, gdzie można wykonać USG, mammografię, skonsultować się ze specjalistami, nauczyć samodzielnie badać piersi, skorzystać z porady lekarza, pielęgniarki, a także brafitterek, makijażystów oraz dietetyków.

Jak podkreśliła Elżbieta Kozik, prezeska Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa Centrum, które jest współorganizatorem Marszu, tegoroczna impreza jest wyjątkowa, ponieważ Amazonki świętują 25-lecie swojej działalności.

„Wspieramy i edukujemy już od 25 lat. Prowadzimy wsparcie indywidualne i grupowe dla kobiet po przebytym raku piersi i mastektomii. Z doświadczenia wiemy, że zwłaszcza uczestnictwo w zajęciach grupowych pomaga przełamać stres związany z chorobą” – mówiła Kozik.

Zachęcała, by w Miasteczku Zdrowia i Urody skorzystać z porady lekarza specjalisty, zwróciła uwagę, że dostępni tam będą także onkolodzy, z którymi można będzie skonsultować ewentualne wątpliwości. Namawiała także, by zrobić mammografię i usg – w tym dniu dostępne dla wszystkich kobiet, bez limitów wiekowych. Będzie można też nauczyć się samodzielnego badania piersi.

„Chcemy też edukować panów – powinni wiedzieć, co mogą zrobić dla zdrowia swoich partnerek” – dodała Kozik.

Podkreśliła, że statystyki dotyczące raka piersi są niepokojące: z roku na rok liczba zachorowań wzrasta i przekroczyła już 15 tys. rocznie. Zwróciła jednak uwagę, że równocześnie maleje śmiertelność spowodowana tym nowotworem. „Świadczy to z jednej strony o postępie medycyny, ale także o rosnącej świadomości kobiet” – powiedziała Kozik.

„Nie można się ustrzec raka, nie wymyślono jeszcze szczepionki. Ale to od nas zależy, czy uda się wyjść z choroby i uratować pierś. To jest możliwe” – dodała.

Stowarzyszenie „Amazonki” powstało w 1987 r. Pierwszymi przedsięwzięciami Amazonek były wspólna rehabilitacja psychiczna i fizyczna. Wielkim wyzwaniem minionego dwudziestolecia była budowa Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego przy Zakładzie Rehabilitacji Centrum Onkologii, które w 2007 r. zostało oddane do użytku.

„Nowym przedsięwzięciem Amazonek jest budowa Domu Chorych na Raka. Został pomyślany jako miejsce dziennego pobytu dla pacjentów, którzy są w trakcie leczenia, rehabilitacji, zdrowienia. Miejsce, gdzie poczują się dobrze, gdzie będą mogli wracać do zdrowia” – powiedziała Kozik.

W ciągu 25 lat Amazonki zrealizowały wiele akcji profilaktycznych, takich jak „Różowa Wstążeczka”, skierowana do dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych czy „Breast Friends – Przyjaciele od Piersi”, akcentująca konieczność indywidualnego podejścia do pacjenta i znaczenie wsparcia bliskich podczas terapii. Od 15 lat Amazonki wspólnie z firmą Avon prowadzą „Wielką Kampanię Życia” na rzecz profilaktyki, w ramach której co roku organizowane są Marsze Różowej Wstążki.

Jubileusz Amazonek został objęty patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.
 

Autor: BAT (PAP)