Marszałek Senatu apeluje do amerykańskiej Polonii

11

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wysłał list do przedstawicieli Polonii. Zwraca się w nim z prośbą o jednomyślność i wspólne działanie w obronie wartości i polskiej historii.

Dokument został przygotowany w związku z planami usunięcia Pomnika Katyńskiego z Katyń Forest Memorial Plaza w Jersey City. Marszałek apeluje o wspólne zdecydowane działania na rzecz zachowania pomnika w formie i miejscu, w jakim został wzniesiony.
„Wszystkie oznaki pamięci o Zbrodni Katyńskiej są dla nas Polaków świętością i jednym z tych znaków, które na całym świecie jednoczą nas bez względu na różnice” – czytamy w liście marszałka Senatu.
Jak przypomina Stanisław Karczewski, pomnik został ufundowany przez Polonię, aby uczcić pamięć oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej zamordowanych w Katyniu przez sowieckie NKWD. „Rosjanie zbrodni tej dokonali po to, aby pozbawić nasz naród elity przywódczej – wojskowej i cywilnej” – dodaje.
„Państwo Polskie pozostając w jedności z Polonią popiera wszelkie inicjatywy mające na celu obronę Pomnika Katyńskiego w Jersey City” – napisał marszałek. List adresowany jest do prezesów i członków polskich i polonijnych organizacji w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

Autor: PC