Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich 2019 w Zakopanem

165
Studio Folklor z Macedonii Północnej zachwyciło publiczność zakopiańskiego festiwalu ZDJĘCIA: ANIA NAVAS

Wielkie święto górali, na które co roku czekają znawcy i miłośnicy folkloru, odbyło się już po raz 51. w Zakopanem w dniach 16-24 sierpnia. Niestety tym razem zabrakło na nim przedstawicieli ze Stanów Zjednoczonych.

Na rozpoczęcie festiwalu wszystkie zespoły zaprezentowały się na ulicach Zakopanego w pięknym, kolorowym korowodzie. Było co oglądać i będzie co wspominać. Festiwal z roku na rok staje się imprezą coraz bardziej otwartą. Podczas tego specjalnego tygodnia miasto Zakopane organizuje szereg imprez towarzyszących, ku radości przebywających tu w szczycie sezonu letniego licznych turystów.

Poza codziennymi koncertami konkursowymi festiwalu pod Tatrami odbyły się między innymi: Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, wystawy fotografii i dziecięcego plakatu festiwalowego, Jarmark św. Cecylii – prezentujący regionalne instrumenty muzyczne, konkurs literacki, międzynarodowy konkurs kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych oraz konferencja naukowa poświęcona obrzędowi wesela, które było w tym roku motywem przewodnim festiwalu. Przygotowano też bardzo ciekawe animacje i warsztaty góralskie dla dzieci.

Znani i lubiani: Zofia Kubiniec-Stanuch i Marcin Zubek po mistrzowsku zapowiadali uczestników festiwalu

Wieczorami w specjalnie ustawionym namiocie na Dolnej Równi Krupowej odbywały się zabawy taneczne oraz Dni Narodowe z udziałem zespołów biorących udział w festiwalu.

Odbył się też tradycyjnie towarzyszący festiwalowi koncert „Na folkową nutę”. W tym roku wystąpili w nim Anna Maria Jopek i zespół Lumpeks, grający polską muzykę ludową w nowej, inspirowanej jazzem odsłonie.

SKROMNIEJ, ALE WYSOKI POZIOM UTRZYMANY.

Po spektakularnych, pozostających do dziś w pamięci ubiegłorocznych obchodach jubileuszowego, 50. wydania tej prestiżowej imprezy sympatyków i znawców folkloru, którzy przybyli do Zakopanego z różnych stron świata, przywitała znacznie skromniejsza edycja tej imprezy.

Prykarpattia z Ukrainy została nagrodzona Brązową Ciupagą w kategorii
zespołów stylizowanych

W festiwalowych zmaganiach o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi uczestniczyło w tym roku znacznie mniej zespołów. Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie pojawili się uczestnicy z Algierii, Serbii i z Togo, a zespół z Nepalu przyjechał w tak okrojonym składzie, że musiał wystąpić w koncercie poza konkursem.

Wielcy nieobecni tego festiwalu to także zespoły ze Stanów Zjednoczonych, które w poprzednich edycjach trzy razy pod rząd znakomicie zaprezentowały język, tradycje i folklor swoich przodków z Podhala.

Zespoły: Siumni, Wanta i Ślebodni z USA – bardzo nam was brakowało pod Giewontem.

Przybyły natomiast ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Austrii delegacje działających w tych krajach oddziałów Związku Podhalan. W roku 2019 mija bowiem 100 lat od powołania Związku Podhalan oraz 115 lat od powstania Związku Górali. Związek Podhalan to jedna z największych i najstarszych organizacji w Polsce, która chroniła i kultywowała regionalne dziedzictwo. Wiele oddziałów tej organizacji powstało wszędzie tam, gdzie na emigracji znaleźli się górale z Polski. Prezesem zarządu głównego Związku Podhalan jest Andrzej Skupień.

NAGRODY FESTIWALOWE ROZDANE

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej przyznało następujące nagrody:

ZŁOTE CIUPAGI

W kategorii tradycyjnej – zespół Breznichanki z Bułgarii oraz zespół Śwarni z Nowego Targu w Polsce

W kategorii stylizowanej – zespół Muzsla Folk Dance Ensemble z Węgier. Węgrzy zdobyli również tegoroczną Nagrodę Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego.

Znakomity Muzsla Folk Dance Ensemble z Węgier zdobył Złotą Ciupagę i Nagrodę Dziennikarzy

SREBRNE CIUPAGI

W kategorii tradycyjnej – Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” im. Józefa Szczotki z Milówki (Polska) oraz zespół Skalnik z Kamionki Wielkiej (Polska)

W kategorii stylizowanej – zespół Oćovan ze Słowacji

BRĄZOWE CIUPAGI

W kategorii artystycznie opracowanej – Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy (Polska)

W kategorii stylizowanej – Kalkedon Dance and Sports Club Association (Turcja) oraz zespół Prykarpattia z Ukrainy

Najmłodsza uczestniczka festiwalu, 11-miesięczna Nadia z mamą Magdaleną Popowczak z zespołu Kyczera z Legnicy

WYRÓŻNIENIA

Studio Folklor (Republika Macedonii Północnej) – za żywiołową prezentację tańców swojego regionu.

Zespół Le Tradizioni (Włochy) – za prezentację tradycyjnych instrumentów muzycznych.

Jury przyznało również Nagrodę im. Prof. Romana Reinfussa oraz statuetkę Żelaznego Kohuta zespołowi Skalnik z Polski za autentyzm, wierność tradycji oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej.

Od lewej: Mateusz Kois – Zbójnik Roku 2019 USA, Dorota Mniszak – Królowa Podhalan USA, Ewa Piszczek – Najśwarniejsza Góralecka Polska i Jan Harbut –
Harnaś Roku 2019 Polska

KONCERT FINAŁOWY ODWOŁANY

W czwartek, 22 sierpnia, w polskich Tatrach wydarzyła się tragedia o niespotykanych dotąd rozmiarach. Około godz. 13:30 w wysokich partiach gór, w rejonie Giewontu, Hali Kondratowej i Czerwonych Wierchów, na skutek gwałtownej i niespodziewanej burzy, uderzenia piorunów i spadających odłamków skalnych, śmierć poniosły cztery osoby, w tym dwoje 10-letnich dzieci. Rannych zostało aż 157 osób, w tym kilkadziesiąt odniosło bardzo poważne obrażenia.

Zakopane zamarło. Odbywająca się właśnie festiwalowa konferencja prasowa została przerwana po tragicznych informacjach z gór, a planowana na ten dzień Gala Jubileuszowa 100-lecia Związku Podhalan i wszystkie wydarzenia towarzyszące zostały odwołane.

Konferencja prasowa z ogłoszeniem wyników festiwalu 2019. Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula dziękuje za symboliczny krzyż otrzymany od braci Słowaków
po tragedii w Tatrach

Radosne tańce, muzykę i śpiewy zastąpiła modlitwa w namiocie festiwalowym za ofiary tragedii, ich rodziny oraz ratowników, którzy z narażeniem życia, mimo trwającej burzy, pospieszyli natychmiast z pomocą rannym. Na scenie zapłonęły symboliczne znicze. Przybyło kilku księży, którzy poprowadzili wspólną modlitwę.

Burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula ogłosił trzydniową żałobę w mieście.

Kasia Stanuch z Zakopanego zapala znicz na festiwalowej scenie ku czci ofiar tragedii
na Giewoncie

Nie odbył się również koncert laureatów na zakończenie festiwalu. Ze względu na trwającą żałobę organizatorzy festiwalu ograniczyli się do ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród. Instrumentaliści i wokaliści z zespołów biorących udział w wydarzeniu w ramach solidarności z wszystkimi dotkniętymi tą wielką tragedią w Tatrach wykonali jedynie kilka tradycyjnych żałobnych utworów ludowych.

W niedzielę, 25 sierpnia, w Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach odbyła się msza św. w intencji wszystkich poszkodowanych i ich rodzin.