Mike Pence: USA stoją ramię w ramię z Polską

0
8

W przemówieniu Mike Pence podkreślił, że „Stany Zjednoczone Ameryki stoją ramię w ramię z Polską jako częścią najbardziej udanego w historii świata przymierza wojskowego, i zawsze tak będzie”. Podkreślił, że więzy od dawna łączą nasze narody.

Wiceprezydent USA przypomniał, że blisko dwa lata temu prezydent Donald Trump ogłosił w Warszawie przed narodem polskim i całym światem, że – jak ujął – „Stany Zjednoczone będą dalej broniły bezcennych więzów, które nas łączą jako narody, jako sprzymierzeńców i cywilizację”. „Zawsze będziemy stali ramię w ramię z narodem polskim, żeby bronić wolności, demokracji, rządów prawa i poszanowania dla godności człowieka” – zapewnił Mike Pence.

Zdaniem polityka, świat jest dziś bardziej niebezpieczny niż po upadku komunizm. Jak mówił, „stoimy przed wyzwaniami”. Dlatego „wolny świat potrzebuje, aby członkowie NATO byli mocni i zjednoczeni. I tacy właśnie jesteśmy: stoimy razem broniąc naszego przymierza i tego, co jest nam bliskie”- zaznaczył.

Wiceprezydent USA podkreślił, że deklaracja mówiąca, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich wymaga „poświęcenia, inwestycji i przygotowania, aby wypełnić deklarację wspólnej obrony”. „Ze względu na swoją historię Polacy rozumieją to bardzo dobrze” – powiedział Mike Pence. Zwrócił uwagę, że Polska była jednym z czterech państw NATO-wskich, które wypełniły swoje zobowiązania, przeznaczając 2 procent PKB na obronność. „Macie za to nasz podziw i podziękowanie” – powiedział Mike Pence.

Wiceprezydent USA zapewnił Polaków, że mogą być pewni, że „Stany Zjednoczone nigdy nie zawahają się wywiązać się z zobowiązania wspólnej obrony”.  

Przywołując słowa prezydenta Donalda Trumpa sprzed dwóch lat wyraził przekonanie, że Zachód nigdy nie zostanie złamany. „Nasze wartości zwyciężą, nasze narody będą się rozwijać, a cywilizacja zatriumfuje”. „Nasza wspólna siła wojskowa jest niezrównana, nasze siły są gotowe do reagowania wszędzie na świecie” – podkreślił Mike Pence.

Spotkanie z polskimi i amerykańskimi żołnierzami rozpoczęło uroczyste potwierdzenie przez szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka zawarcia polsko-amerykańskiej umowy na dostawę zestawów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS.

Podpisany kontrakt przewiduje dostawę – w ramach programu HOMAR – 20 wyrzutni z amunicją i sprzętem towarzyszącym. Umowa będzie dotyczyła dostawy pierwszego dywizjonu. W jego skład wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwie wyrzutnie do szkolenia wraz z zapasem amunicji. Dostawy będą realizowane do 2023 roku.

Wiceprezydent USA Mike Pence weźmie udział w rozpoczynającej się wieczorem w Warszawie konferencji bliskowschodniej.

Do polskiej stolicy mają przyjechać ministrowie spraw zagranicznych z całego świata, by próbować znaleźć rozwiązanie dla najbardziej palących bliskowschodnich problemów. Organizatorami budzącego emocje spotkania są Stany Zjednoczone i Polska.

Autor: PC(IAR)