Mike Pompeo ogłosił konferencję w Polsce

0
2

W wywiadzie udzielonym w Kairze Mike Pompeo podał 13-14 lutego jako datę konferencji w Polsce. Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło informację podaną przez sekretarza stanu USA. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydały rząd Polski i Stanów Zjednoczonych. Czytamy w nim, że oba kraje będą gospodarzami lutowego spotkania ministerialnego w Warszawie. Do udziału w nim zostały zaproszone państwa z całego świata, ponieważ – jak podkreślono w oświadczeniu – bezpieczeństwo i stabilność w tym regionie leżą w interesie całej wspólnoty międzynarodowej i są przedmiotem jej troski.

W konferencji mają wziąć udział dziesiątki państw z Azji, Afryki, Półkuli Zachodniej, Europy i Bliskiego Wschodu. „Zbierzemy się by rozmawiać o stabilizacji Bliskiego Wschodu oraz pokoju, wolności bezpieczeństwie w regionie. Chodzi między innymi o to by Iran nie odgrywał destabilizującej roli” – dodał sekretarz a stanu USA.

Spotkanie ma stworzyć okazję do dialogu i budowania porozumienia w sprawach istotnych dla sytuacji na Bliskim Wschodzie. Dlatego w programie przewidziano dyskusje między innymi na temat terroryzmu i ekstremizmu, rozwoju i proliferacji pocisków rakietowych, bezpieczeństwa handlu morskiego oraz bezpieczeństwa energetycznego, a także zagrożeń wynikających z działalności różnych aktorów i grup interesów w regionie. Uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi ocenami, a także przedstawić propozycje dotyczące przyszłości regionu.

„Spotkanie ministerialne, które wspólnie organizujemy, jest również wyrazem strategicznego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi i Polską, służącego realizacji wspólnych interesów w obszarze promocji międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” – czytamy w oświadczeniu.

Mike Pompeo kontynuuje podróż po Bliskim Wschodzie, która obejmuje dziewięć krajów. Jej celem jest między innymi zapoznanie partnerów USA z planem wycofania wojsk z Syrii oraz zwiększenie presji na Iran. Podczas wystąpienia na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze szef amerykańskiej dyplomacji wezwał kraje Bliskiego Wschodu do zakończenia sporów i podjęcia wspólnych działań dla ograniczenia wpływów Teheranu. Pompeo skrytykował także politykę bliskowschodnią poprzedniego prezydenta Baracka Obamy. Stwierdził, że była ona oparta na myśleniu życzeniowym i rozzuchwaliła Iran.

Autor: AS, (IAR)