MSZ interweniuje w sprawie „polskich obozów”

41

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski poinformował, że Konsulat Generalny RP w Chicago wystosował do stacji ABC News i CBS protest przeciwko użyciu w wyemitowanych przez nie programach błędnych określeń o obozach Sobibór i Treblinka. Stacja ABC już wycofała się z błędnych sformułowań, konsulat oczekuje na reakcję CBS - dodał.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski poinformował, że Konsulat Generalny RP w Chicago wystosował do stacji ABC News i CBS protest przeciwko użyciu w wyemitowanych przez nie programach błędnych określeń o obozach Sobibór i Treblinka. Stacja ABC już wycofała się z błędnych sformułowań, konsulat oczekuje na reakcję CBS – dodał.

 
 FOTO: PAP

 Piotr Paszkowski

14 kwietnia w programach pokazanych w stacjach telewizyjnych ABC i CBS pojawiły się błędne określenia "Sobibór – Polish Nazi death camp" i "Poland’s Treblinka death camp". Polskie placówki dyplomatyczne w Waszyngtonie
i Chicago przystąpiły do interwencji. "Po emisji programu przedstawiciel Ambasady RP w Waszyngtonie skontaktował się z autorką materiału Daną Alvear, która niezwłocznie poprawiła nieprawidłowe sformułowania. Ponadto jeden z dyrektorów (managing editor) ABC News Rich A. Braham skontaktował się z Ambasadą RP. W rozmowie telefonicznej wyraził on ubolewanie z powodu użytego zwrotu. Podkreślił, że intencją redakcji nie było urażenie Polaków. Poinformował, że wysłał informację do wszystkich oddziałów ABC w Stanach Zjednoczonych z prośbą o wykorzystywanie poprawionej wersji materiału Alvear" – oświadczył rzecznik MSZ.
Paszkowski dodał też, że redakcja ABC News usunęła również kontrowersyjny materiał ze swojej strony internetowej. Konsulat Generalny RP w Chicago wystosował również do stacji ABC News i CBS listy z oficjalnymi protestami. Placówki oczekują w tej chwili reakcji stacji CBS. Działania Ambasady oraz Konsulaty Generalnego są wspierane także przez organizacje Polonijne w USA.

Polskie obozy wracają jak bumerang

TB (PAP)

Autor: