Muzeum Kuklińskiego online

471

Szczegóły planów inwazji państw Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią i historia polskiego agenta CIA pułkownika Ryszarda Kuklińskiego – chętni mogą je poznać dzięki wirtualnemu Muzeum Generała Kuklińskiego. Wystarczy komputer i dostęp do internetu.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Izba Pamięci Generała Kuklińskiego i Archiwum Akt Nowych zaprezentowały zawartość cyfrowej wersji muzeum. Dyrektor Muzeum – Izby Pamięci Generała Kuklińskiego Filip Frąckowiak mówił, że wirtualna ekspozycja została poszerzona o elementy, których nie ma w fizycznym muzeum w Warszawie. “Gdyby przełożyć wirtualne muzeum na rzeczywistość to ma ono około 1000 metrów kwadratowych powierzchni, to kilkanaście sal tematycznych. Są w nich różnego rodzaju eksponaty, niektóre to „twarde eksponaty” – dokumenty, artefakty, a inne to wizje artystyczne i przywołania pewnych elementów Zimnej Wojny, na przykład samolot sowiecki przenoszący broń jądrową” – powiedział Filip Frąckowiak. 

Wejście do wirtualnego Muzeum Generała Kuklińskiego jest darmowe. Zwiedzanie należy rozpocząć od wpisania adresu: generalkuklinski.com. Na stronie internetowej znajduje się zakładka „wirtualne muzeum” i przycisk „rozpocznij”. Zwiedzający mogą poruszać się za pomocą myszki – przechodzić do kolejnych miejsc i przybliżać poszczególne eksponaty, które zostały przeniesione do sieci. Całość została osadzona w grafice 3D. Prace nad cyfrowym muzeum trwały około pół roku.

Ryszard Kukliński, pseudonim “Jack Strong”, był pułkownikiem Wojska Polskiego i jednocześnie amerykańskim agentem CIA. W latach 70. zdobył i przekazał USA supertajne plany strategiczne agresji ZSRR na Europę Zachodnią. Według niektórych historyków jego działania uchroniły świat przed wybuchem III wojny światowej. Przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce został ewakuowany na Zachód. Za konspirację przeciwko ZSRR i złamanie PRL-owskiej przysięgi wojskowej w 1984 roku został skazany wyrokiem zaocznym na karę śmierci. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady.