Naukowcy o Kościuszce

491

Panel poświęcony życiu i dokonaniom militarnym Tadeusza Kościuszki zakończył obchody 275 rocznicy urodzin wielkiego Polaka. W trakcie dyskusji, która odbyła się w Muzeum Niepodległości w Warszawie, znawcy życia Tadeusza Kościuszki mówili, że była to postać wyjątkowa w historii naszego kraju. 

Według doktora Leszka Marka Krześniaka z Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej Naczelnik Polskich Sił Zbrojnych w czasie insurekcji był wizjonerem i człowiekiem oświeconym. Jego geniusz militarny oraz edukacyjny docenili Amerykanie w czasie wojny o niepodległość. To dzięki jego zdolnościom inżynieryjnym budowano fortyfikacje, a jedna z najlepszych szkół wojskowych armii USA w West Point mieści się w forcie, który zdobyto dzięki Kościuszce. To on – jak podkreślił Leszek Marek Krześniak – pokazał Amerykanom, że warto tworzyć szkoły dla kadetów i inwestować w wykształcenie militarne żołnierzy. 

Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej dodał, że testament Kościuszki jest aktualny do dziś. Współczesne pokolenia mogą czerpać z jego licznych prac oraz z postawy, jaką prezentował przez całe życie wobec obywateli z niższych sfer. Prezes Krześniak przypomniał, że to Tadeusz Kościuszko w trakcie insurekcji jedną z pierwszych odezw wystosował do kobiet, w tamtych czasach niestety mocno odsuniętych od życia społecznego. Z szacunkiem odnosił się też do chłopów. Próbował wokół idei wolności zjednoczyć także inne nacje żyjące na terenie Polski. 

Tadeusz Kościuszko ostatnie lata życia spędził w Szwajcarii. Zmarł 15 października 1817 roku w Solurze i został pochowany w pobliskim Zuchwilu. W 1818 trumna z zabalsamowanym ciałem Tadeusza Kościuszki została sprowadzona do kraju i 23 czerwca uroczyście złożona w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Zgodnie z testamentem serce Kościuszki zostało umieszczone w urnie i przekazane Emilii Zeltner, która przewiozła urnę do Włoch. Potem serce Naczelnika trafiło do Rappersvillu, gdzie jest Muzeum Tadeusza Kościuszki. 

W 1921 roku polski Sejm podjął uchwałę o sprowadzeniu serca Kościuszki do kraju. Urna z sercem wielkiego Polaka wróciła do Polski sześć lat później, obecnie urna znajduje się na Zamku Królewskim w Warszawie.