Nie żyje Zofia Czerwińska

0
1

Grała w komediach „Nie lubię poniedziałku” Tadeusza Chmielewskiego, „Rejs” Marka Piwowskiego oraz „Poszukiwany – poszukiwana” i „Miś” Stanisława Barei. Wystąpiła między innymi w obrazach: „Och, Karol !” Romana Załuskiego, „Złoto dezerterów” Janusza Majewskiego, „Lalka” Ryszarda Bera, a także w „Pianiście” Romana Polańskiego. Starsi widzowie pamiętają Zofię Czerwińską ze znanych seriali telewizyjnych dla młodzieży, jak „Przygody psa Cywila”, „Paragon gola” oraz „Wakacje z duchami”.  Aktorka była związana z estradą i scenami teatralnymi, między innymi w Gdańsku i Olsztynie, grała w Teatrze Telewizji. Ponad 20 lat występowała na deskach warszawskiego Teatru Syrena.  
Była laureatką Kryształowego Granata, przyznanego jej, jako najlepszej aktorce komediowej na VII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 2003 roku. PIęć lat później została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
Urodziła się 19 marca 1933 roku w Poznaniu. Po ukończeniu krakowskiej PWST, w 1957 roku debiutowała na scenie. Na dużym ekranie pojawiła się w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy, w roli barmanki. Także – barmankę – zagrała w „Popiele i diamencie”.
W latach 1957-1958 występowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, później w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a następnie w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. W 1979 roku związała się z Syreną w Warszawie.
Zofia Czerwińska angażowała się w działania społeczne na rzecz praw zwierząt, biorąc udział w kampaniach i występując w mediach.

Autor: PC (IAR)