Niemcy potępiają “polskie obozy”

45

Niemiecki Związek Historyków, który zrzesza m.in. nauczycieli, wykładowców oraz archiwistów, potępił używanie zwrotu "polskie obozy koncentracyjne".

Związek zaapelował do niemieckiej opinii publicznej o przeciwstawianie się używaniu błędnego i krzywdzącego Polaków zwrotu. “To niedopuszczalne słowa, które sugerują całkowicie fałszywe wyobrażenie o odpowiedzialności za zbrodnie” – można przeczytać w apelu.

Używanie zwrotu “polskie obozy” w ostatnim czasie zdarzyło się kilkakrotnie w mediach niemieckich. Użyła go między innymi agencja DPA, pisząc o obozie zagłady w Sobiborze, a także gazeta “Die Welt” w relacji z podróży młodych Izraelczyków do obozu w Majdanku. W ubiegłym roku o “polskich obozach” pisał regionalny dziennik “Rheinische Post”.

Prof. Krzysztof Ruchniewicz, historyk z Uniwersytety Wrocławskiego, podkreśla wagę apelu: “Znaczenie niemieckiego apelu będzie o wiele większe niż wszystkie dotychczasowe protesty”.
Niemiecki Związek Historyków w apelu protestuje jednak przeciwko wprowadzeniu w Polsce kar za używanie zwrotu “polskie obozy”. W przygotowanej przez PiS nowelizacji ustawy IPN i kodeksu karnego za użycie tego zwrotu ma grozić nawet pięć lat więzienia.

Autor: PC