Nowa ambasador USA w Polsce o swoich planach

9

Amerykańskie inwestycje, bezpieczeństwo energetyczne oraz współpraca wojskowa - takie będą najważniejsze działania nowej ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Georgette Mosbacher przedstawiła swoje plany na najbliższe miesiące w czasie spotkania w rezydencji ambasady w Warszawie.

W czasie spotkania poświęconego promocji książki o amerykańskich ambasadorach w Warszawie Georgette Mosbacher wygłosiła pierwsze publiczne przemówienie w Polsce. Podkreśliła, że Polska jest dynamicznie rozwijającym się krajem, a ona jako ambasador będzie pracować na rzecz rozwijania współpracy gospodarczej. Dyplomatka mówiła też, że jednym z jej głównych celów będzie pomoc przy bezpieczeństwie energetycznym Polski. Chodzi o dostawy amerykańskiego gazu skroplonego do Polski. “Stany Zjednoczone eksportują już LNG do Polski. Musimy wiedzieć, że Polska ma szansę stać się energetycznym hubem w tym regionie. Polska nie może być zależna od rosyjskiej ropy i gazu, bo wiemy, jaka to broń w ręku Rosji. Polska podejmuje dzisiaj kroki, by nigdy nie być na łasce Rosji w sprawach energii. Moim zadaniem jest dbać, by Ameryka zrobiła wszystko co może, by pomóc Polsce być niezależną energetycznie” – podkreśliła Georgette Mosbacher.

Dostawy amerykańskiego gazu LNG do Polski to część tzw. Inicjatywy Trójmorza, pomysłu polskiego prezydenta Andrzeja Dudy. O tym, że Stany Zjednoczone będą chciały zwiększać sprzedaż takiego gazu do Polski mówił w ubiegłym roku w Warszawie prezydent USA Donald Trump.

Ambasador Georgette Mosbacher podkreśliła też, że będzie dbać o dalszy rozwój współpracy wojskowej pomiędzy oboma krajami. Do tej pory Stany Zjednoczone w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie wysłały do Polski i Europy Środkowej w sumie około 6 tysięcy żołnierzy. “Chcemy pomagać w ten sposób tym, którzy podzielają nasze wartości. Polska walczyła o takie wartości. Rozumiemy to i szanujemy i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by to wspierać. To jest moje zadanie i to jest moje zobowiązanie dla was” – dodała ambasador USA.

Georgette Mosbacher to amerykańska bizneswoman i filantrop. Jest to także bliska znajoma amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, od wielu lat związana z Partią Republikańską. Tydzień temu rozpoczęła kadencję na stanowisku ambasadora USA w Polsce.

Autor: PC