Planowane uroczystości pogrzebowe prezydenta Adamowicza

0
6

Dzisiaj na 15.00 zaplanowano uroczyste, nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta Gdańska. Będą w nim uczestniczyć radni wszystkich kadencji od 1990 roku. Od 17.00 przez kolejne 24 godziny w Europejskim Centrum Solidarności będzie wystawiona trumna prezydenta Adamowicza. W piątek o 17.00 ulicami miasta wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę do Bazyliki Mariackiej. Wieczorem zostanie tam odprawiona msza, a jeszcze do północy tego dnia w świątyni będzie możliwość oddania czci prezydentowi. W nocy z piątku na sobotę ciało prezydenta miasta zostanie skremowane.

W sobotę, w Bazylice, o godzinie 12.00 rozpocznie się msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Tam też Paweł Adamowicz zostanie pochowany. Jak podkreśla proboszcz świątyni ksiądz Ireneusz Bradtke decyzja o pochówku prezydenta Adamowicza w Bazylice Mariackiej jest zgodna z wielowiekową tradycją.

W sobotniej części uroczystości udział wezmą prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk tłumaczył, że charakter pogrzebu został uzgodniony z rodziną zamordowanego prezydenta. Uroczystość będzie organizowana przez miasto i pojawią się w niej elementy państwowe, w tym asysta wojskowa.

Rodzina Pawła Adamowicza poprosiła, by nie składać kondolencji i nie kupować kwiatów. Zamiast tego prosi o przeznaczenie pieniędzy na jeden z dwóch celów: Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy bądź hospicjum imienia księdza Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że żałoba narodowa będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00 do soboty do godziny 19.00
Paweł Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Zmarł w poniedziałek. 
 

Autor: AS, (IAR)