Platini sprawdzał stadiony

7

W środę do Warszawy przyleciał Michel Platini. Prezydent UEFA wizytował budowę Stadionu Narodowego — kluczowego obiektu piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.


FOTO: PAP

Prezydent UEFA Francuz Michel Platini (z prawej) i prezes PZPN Grzegorz Lato podczas wizyty na terenie budowy Stadionu Narodowego w Warszawie

W środę do Warszawy przyleciał Michel Platini. Prezydent UEFA wizytował budowę Stadionu Narodowego — kluczowego obiektu piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.

Szef UEFA przez kilka minut, z okien samochodu, oglądał postęp prac na stadionie. Z polskimi dziennikarzami  nie rozmawiał.
„Stadion Narodowy, po zakończeniu budowy, będzie najlepszym i najfajniejszym w Europie — powiedział minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki. "Michel Platini pogratulował podjęcia wyzwania, jakim jest budowa takiego obiektu w centrum miasta, bowiem ma francuskie doświadczenia, gdzie stadion wywieziono poza granice stolicy, a to powoduje kłopot z jego utrzymaniem – dodał Drzewiecki.
"Z pracami jesteśmy przed terminem, więc można powiedzieć, że egzamin zdaliśmy w terminie "zerowym". Ze studiów pamiętam, iż studenci, którzy zdawali w "zerówce", byli dobrze traktowani przez profesorów, a gorzej przez swych kolegów.
Wiadomość o budowie Stadionu Narodowym cieszy partnerów z UEFA, zaś może martwić z Ukrainy. Ale wszystko będzie dobrze” — dodał.
W czwartek delegacja, w skład której wchodzą między innymi sekretarz generalny David Taylor oraz dyrektor Euro 2012 Martin Kallen, spotka się z polskimi organizatorami turnieju.
Platini zapozna się z prezentacjami przygotowanymi przez sześć miast, które aspirują do organizacji finałowych zawodów. Otrzyma także informacje o stanie realizacji centralnych inwestycji i o działaniach PZPN.
We przyszły tygodniu Platini złożył analogiczną wizytę w Kijowie, gdzie również zapoznał się ze stanem przygotowań Ukrainy do współorganizacji turnieju.
Obie wizyty poprzedzają kluczową decyzję UEFA o wyborze miast gospodarzy Euro 2012. Ten temat na pewno będzie poruszony 8 maja na posiedzeniu Komitetu Sterującego UEFA, a decyzje mają zapaść 13 maja podczas obrad Komitetu Wykonawczego UEFA. Nie wiadomo czy będą one jednak ostateczne.
UEFA wybierze maksymalnie osiem miast spośród 12 kandydatów. O organizację Euro 2012 starają się: Kijów, Dniepropietrowsk, Donieck, Lwów, Odessa i Charków oraz Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków i Chorzów.

TB (PAP)

Autor: