Pod koniec roku umowa na amerykańskie Patrioty

4

Szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że prawdopodobnie pod koniec roku zostanie podpisana umowa na pozyskanie amerykańskiego systemu antyrakietowego Patriot. Warunkiem jest dotrzymanie wszystkich warunków polskiej strony, zgodnych z zapytaniem ofertowym.

Ten dokument został przesłany we wrześniu ubiegłego roku do rządu Stanów Zjednoczonych i firmy Raytheon. Minister obrony narodowej podał, że kwota, jaką Polska przeznaczy na całe zamówienie jest niższa niż wstępne założenia mówiące nawet o 50 miliardach złotych. „Zapytanie ofertowe zakłada, że Polska wyda nie więcej niż 30 miliardów złotych na całe zamówienie. Zakładamy także, że pierwszy zestaw dotrze do Polski dwa lata po podpisaniu umowy” – powiedział szef resortu obrony.

Antoni Macierewicz zaznaczył, że zamawiane zestawy będą miały system IBCS – sieciocentrycznego kierowania polem walki. Dodatkowo zostanie dostarczony również radar dookólny. „Łącznie zamawiamy osiem baterii. Przy czym w toku dostarczania kolejnych baterii te pierwsze, które nie będą miały jeszcze radaru dookólnego, zostaną zmodernizowane. Także w końcu całej procedury wszystkie baterie będą dysponowały radarem dookólnym a systemem IBCS od samego początku” – mówił minister.

Szef MON podkreślił, że zarówno strona polska, jak i amerykańska są zadowolone z uzyskanych warunków. Zastrzegł jednak, że kluczową kwestią będzie dotrzymanie warunków offsetowych. „Nie kończymy negocjacji, ale podstawowe warunki zostały sformułowane tak, że są one zgodne z polską racją stanu i pozwalają nam zagwarantować bezpieczeństwo państwu polskiemu” – powiedział Antoni Macierewicz.

Autor: PC