Podsekretarz Rood na spotkaniu w Warszawie

39

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał z podsekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych J.C. Roodem o zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce - poinformowano we wspólnym oświadczeniu Ministerstwa Obrony Narodowej i Departamentu Obrony.

Szef MON przyjął w środę w Warszawie wiceministra Tomasza Szatkowskiego i podsekretarza obrony USA, którzy zrelacjonowali stan prac związanych z projektem wzmocnienia liczebności wojsk USA Polsce. W ocenie obu stron, głębsze polsko-amerykańskie partnerstwo, oparte na dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, ma kluczowe znaczenie dla sprostania obecnym zagrożeniom i wyzwaniom. Celem zarówno Polski, jak i USA jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa na świecie, a wzmocniona obecność wojsk USA w Polsce będzie ważnym czynnikiem odstraszającym ewentualnego agresora – podał MON i Departament Obrony.

Podczas spotkania z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, strona amerykańska z uznaniem odniosła się do faktu wypełniania przez Polskę zobowiązań dotyczących podziału obowiązków w ramach NATO, w tym przeznaczanie 2 procent PKB na obronność.

Autor: PC (IAR)