Pogrzeb profesora Stelmachowskiego

35

W środę odbyły się uroczystości pogrzebowe wybitnego polityka prof. Andrzeja Stelmachowskiego. Po mszy żałobnej odbyła się ceremonia pogrzebowa na Starych Powązkach w Warszawie.


FOTO: PAP

Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz w trakcie mszy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, w Warszawie

W środę odbyły się uroczystości pogrzebowe wybitnego polityka prof. Andrzeja Stelmachowskiego.
Mszy żałobnej w warszawskiej katedrze św. Jana przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

We mszy św. oprócz najbliższej rodziny uczestniczyli m.in. prezydent Lech Kaczyński, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Maciej Płażyński. Przybyli też wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jarosław Kalinowski, przedstawiciele prezydium Senatu: Krystyna Bochenek, Marek Ziółkowski, Zbigniew Romaszewski; minister edukacji Katarzyna Hall, wiceszef MSZ Jan Borkowski, b. marszałkowie Senatu: Alicja Grześkowiak i Longin Pastusiak oraz szef PiS Jarosław Kaczyński. W uroczystości uczestniczyła również szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.
Przemówił prymas Polski kardynał Józef Glemp, który powiedział o prof. Stelmachowskim, że ten niczego w swoim życiu nie robił dla kariery, ale z moralnego obowiązku służył sprawiedliwości i prawdzie. "Żegnamy żołnierza Armii Krajowej, uczonego, profesora, polityka i praktykującego katolika – powiedział prymas, który podkreślił też, że zmarły "był absolutnie i drobiazgowo uczciwy".
Po mszy żałobnej o godz. 17 odbyła się ceremonia pogrzebowa na Starych Powązkach. Obecni byli m.in. prezydent, premier, marszałek Senatu, prezes "Wspólnoty Polskiej" oraz przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego.
Andrzej Stelmachowski – były marszałek Senatu, były minister edukacji narodowej, były prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska i doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. Polonii – zmarł 7 kwietnia w Warszawie. Miał 84 lata.

JL (PAP)

Autor: