Polacy jedzą 12 kg więcej cukru niz 10 lat temu

0
6

W ministerstwie zdrowia przedstawiono raport na ten temat. Zaprezentowano również spoty telewizyjne, które są emitowane w ramach kampanii „Planuję długie życie”.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że spożywanie zbyt dużej ilości cukru prowadzi do wielu groźnych chorób, między innymi nowotworowych i układu krążenia. Tłumaczył, że często wpadamy w tak zwany zamknięty krąg: jemy zbyt dużo cukru, mamy nadwagę, rezygnujemy z aktywności fizycznej a to prowadzi do otyłości, chorób i kalectwa – podkreślił minister zdrowia.

Adam Niedzielski, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia, zaznaczył, że stanowczo jemy za dużo cukru. Spożywamy go w prostej postaci, na przykład dosypując do herbaty, ale również w żywności przetworzonej, często nie mając tego świadomości. Spożywamy trzy razy więcej cukru przetworzonego, niż w czystej postaci, łącznie daje to 40 kilo rocznie na jednego konsumenta. Bardzo dużo cukru zawierają słodkie napoje, które są bardzo popularne wśród młodzieży.

Tymczasem w Polsce mamy 2 miliony 800 tysięcy osób chorych na cukrzycę. Obecnie koszty leczenia tej choroby to miliard 700 milionów złotych. Oprócz cukrzycy jest wiele innych chorób, które są wynikiem spożywania zbyt dużej ilości cukru i prowadzenia niezdrowego trybu życia.

Autor: AS, (IAR)