Polacy wyprodukują części do amerykańskiego systemu Patriot

111
PGZ

Wojskowe Zakłady Elektroniczne, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisały porozumienie z amerykańskim koncernem Raytheon Integrated Defense Systems, które umożliwia produkcję jednego z modułów dla systemu obrony powietrznej Patriot. 

W ramach umowy firma ma wyprodukować i dostarczyć moduł elektroniki DLTM (Data Link Terminal Module) na potrzeby programu „Wisła”.  Jak wyjaśniał prezes Wojskowych Zakładów Elektronicznych, doktor inżynier Przemysław Kowalczuk, to istotny element, który kontroluje całą wyrzutnię rakietową. „Jest to moduł zaawansowanej elektroniki pozwalający na kontrolowanie wyrzutni łącznie z komunikacją z samą rakietą aż do chwili jej startu. To technologia, która płynie do nas ze Stanów Zjednoczonych, a WZE ma możliwość partycypacji w rozumieniu technicznym całego modułu, produkcji, później w utrzymaniu i sprawnym funkcjonowaniu przez co najmniej 30 lat” – powiedział Przemysław Kowalczuk. „Dzięki doświadczeniu, które zbieramy już nawet podczas tych prac przygotowawczych, możemy zaoferować nowe wersje takiego modułu, czy inne rozwiązania pożądane przez użytkowników” – dodał prezes WZE.

Członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Radosław Domagalski-Łabędzki podkreślał, że podpisany dokument to bezterminowa umowa biznesowa, a nie offsetowa. Dzięki niej Wojskowe Zakłady Elektroniczne będą mogły produkować moduł również na potrzeby zagranicznych klientów. Jeśli Raytheon zostanie dostawcą systemu obrony powietrznej w danym postępowaniu to WZE może przedstawić swoją ofertę. „Jeżeli jakość i cena wytworzenia tego modułu będzie konkurencyjna w ramach różnych postępowań to oczywiście wtedy WZE wejdzie w realną sprzedaż” – mówił Radosław Domagalski-Łabędzki. Zwrócił uwagę, że Patriot jest jednym z najbardziej popularnych systemów w krajach NATO, dlatego w jego ocenie będzie wiele możliwości uczestniczenia w różnych postępowaniach ofertowych przez WZE. 

W ramach programu „Wisła” pierwszy moduł testowy WZE ma przygotować do stycznia 2021 roku. Po jego sprawdzeniu i zaakceptowaniu właściwa produkcja 8 sztuk nastąpi w sierpniu tego samego roku.