Polacy znów emigrują

6

Polacy znów zaczęli wybierać życie za granicą. Na emigrację decydują się głównie ludzie młodzi i wykształceni, którzy w Polsce nie widzą dla siebie przyszłości.


O nowej fali emigracji świadczy m.in. wysokość transferów pieniędzy przesyłanych na konta do Polski. Według danych Narodowego Banku Polskiego w pierwszym kwartale 2012 roku Polacy przesłali z zagranicy 928 mln euro. W tym samym okresie 2011 roku było to 861 mln euro.

Polacy, którzy wyjechali na studia za granicę, w większości tam zostają. Twierdzą, że w kraju nikt ich nie chce. Z Wielkiej Brytanii wraca co szósty – informuje „Gazeta Wyborcza”. Według oficjalnych danych Higher Education Statistics Agency (HESA) z 920 studentów z dyplomem brytyjskiej uczelni uczelni zdobytym w 2010 roku wróciło do Polski 150. Reszta została na emigracji, z czego aż 625 osób w Anglii. Powszechne jest przekonanie, że w Polsce nie ma perspektyw.
Polacy wciąż najchętniej wybierają Wielką Brytanię. Jak poinformował brytyjski Office of National Statistic, w 2011 roku z miliona Polaków przebywających na Wyspach Brytyjskich status rezydenta miało aż 614 tys. osób. Rok wcześniej było to 545 tys., a w 2009 r. – 531 tys.
Polacy chętnie decydują się również na emigrację do Holandii, Niemiec oraz Norwegii. Przy czym do tych krajów wyjeżdżają tak zwani fachowcy. Natomiast na Wyspach osiedla się głównie elita intelektualna – informuje „Rzeczpospolita”.

Wiele osób twierdzi, że teraz najlepszym krajem dla imigrantów jest Szwecja. Jadą tam tłumy Polaków. Polacy stali się trzecią co do wielkości grupą cudzoziemską w Szwecji i największą, obok Finów, grupą europejską – wynika z najnowszych danych Centralnego Biura Statystycznego (CSB). W Szwecji mieszka niemal półtora miliona przybyszów z całego świata. W końcu ubiegłego roku mieszkało w tym kraju prawie 73 tys. Polaków oraz 166 tys. Finów. Dużo jest również obywateli Iraku (125 tys.). Jednak liczba Finów systematycznie się zmniejsza, a Polaków rośnie. Ponad 10 tys. Polaków mieszka w Sztokholmie. W ubiegłym roku tylko w rejonie tego miasta osiadło 2 tys. nowych polskich przybyszów.

Demografowie nie mają wątpliwości – ci, którzy zdecydowali się wyemigrować, raczej nigdy nie wrócą do Polski. A przy takim tempie migracji już za kilka lat liczba Polaków w kraju spadnie poniżej 37 milionów. Dodatkowo prognozy wzrostu bezrobocia powyżej 13 procent w 2013 roku ucieczkę młodych spotęgują.

Autor: JMS, (R)