Policja kontroluje escape roomy w całej Polsce

0
8

Sąd w Koszalinie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Miłosza S., organizatora escape roomu w Koszalinie. Prokurator Ryszard Gąsiorowski z koszalińskiej prokuratury powiedział, że sąd przychylił się do wniosku śledczych, którzy zarzucają Miłoszowi S. umyślne stworzenie niebezpieczeństwa wybuchu pożaru i nieumyślnego doprowadzenia do śmierci. Prokurator dodał, że sąd zgodził się z argumentami śledczych. Chodzi przede wszystkim o potrzebę prawidłowego zabezpieczenia toczącego się postępowania i zagrożenie surową karą. Postanowienie jest nieprawomocne, a aresztowany ma siedem dni na odwołanie.

Wcześniej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował, że wyniki z kontroli wszystkich escape roomów w Polsce trafią do Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego do 11 stycznia. Inspektorzy prowadzą kontrole wspólnie ze strażą pożarną. Jerzy Kwieciński powiedział, że wszyscy wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego zostali zobowiązani do przedstawienia raportów ze swoich województw.

Jak powiedział Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Norbert Książek, kontrolerzy sprawdzą, czy właściciele i zarządcy budynków wypełniają swoje obowiązki. Wśród nich są roczne i pięcioletnie kontrole. Muszą też, jak powiedział Inspektor, wykonać wszystkie pokontrolne naprawy i remonty. 
Jak wynika z danych policji, w Polsce działa około 1100 escape roomów. Strażacy sprawdzili dotąd 325 takich lokali. 26 obiektów, w których wykryto największe nieprawidłowości, zostało zamkniętych.

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział IAR, że zastrzeżenia dotyczyły głównie niespełniania wymogów przeciwpożarowych. W 33 przypadkach nałożono mandaty karne.
Paweł Frątczak zaznaczył, że nie ma dodatkowych przepisów określających bezpieczeństwo w tego typu pokojach zagadek, ale ich właściciele powinni stosować się do znanych

przepisów przeciwpożarowych. Dodał, że zabawa w zamkniętym pomieszczeniu powinna być pod kontrolą. Podkreślił, że należy sprawdzić, czy drzwi da się natychmiast otworzyć w przypadku zagrożenia. 

31 escape roomów skontrolowali strażacy na Kujawach i Pomorzu. W 29 była nieprawidłowa ochrona przeciwpożarowa. Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Arkadiusz Piętak powiedział, że dziś mają zakończyć się kontrole w regionie. Podkreślił, że nałożono dwie grzywny na właścicieli lokali, a cztery pokoje zagadek zawiesiły swoją działalność przed kontrolą PSP. Do sprawdzenia w województwie jest jeszcze ponad 80 lokali. Dziś odbyła się wideokonferencja wojewódzkiego komendanta z powiatowymi i miejskimi komendantami Państwowej Straży Pożarnej. Na jutro zaplanowano konferencję w tamtejszym Urzędzie Wojewódzkim.

Śląska straż pożarna do tej pory sprawdziła prawie 60 obiektów. Z powodu złamania przepisów ochrony przeciwpożarowej i niedotrzymania warunków ewakuacji cztery pokoje zagadek zostały zamknięte. Jak poinformowała Aneta Gołębiowska, rzeczniczka śląskiej straży, zamknięto escape roomy w Bielsku Białej, jeden w Chorzowie i jeden w Mikołowie. Podkreśliła, że były to nieprawidłowości związane z ochroną przeciwpożarową i drogami ewakuacyjnymi. W województwie śląskim działa około 170 escape roomów oraz domów strachu.

Opolska straż pożarna skontrolowała 7 pokojów zagadek, w 6 przypadkach wykryto nieprawidłowości. Kontrolą objęto lokale w Opolu, Krapkowicach, Strzelcach Opolskich i Kluczborku i jak zapowiadają strażacy, inspekcje będą kontynuowane. 

Kilkanaście escape roomów zamknięto na Pomorzu. W weekend strażacy skontrolowali ponad 50 tego typu obiektów – niemal w każdym były nieprawidłowości. Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku Tomasz Komoszyński powiedział, że najwięcej zastrzeżeń jest do sposobów ewakuacji. W pokojach brakowało też badań instalacji użytkowych i elektrycznych oraz instrukcji bezpieczeństwa. Trzy pokoje zagadek, które mieszczą się w jednym obiekcie, zamknął w sobotę w Chojnicach Inspektorat Nadzoru Budowlanego, dziesięć kolejnych – straż pożarna. Tomasz Komoszyński dodał, że w 51 lokalach stwierdzono nieprawidłowości, a 10 zostało zamkniętych. Są to escape roomy w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Chojnicach.
W piątkowym pożarze zginęło pięć 15-letnich dziewcząt, a ciężko poparzony 25-letni pracownik escape roomu jest leczony w szpitalu w Gryficach. Prezydent Koszalina Piotr

Jedliński poinformował, że w czwartek odbędą się uroczystości pogrzebowe nastolatek.

Autor: AS, (IAR)