Polonia czyni wiele dobrego dla Polski

401
Przedstawiciele polonijnych organizacji uczestniczyli w Polsce w wielu ważnych spotkaniach, m.in. z przedstawicielami rządu polskiego oraz IPN ZDJĘCIA: JERZY POLAK

Delegacja złożona z działaczy kilku organizacji polonijnych przebywała niedawno w Polsce. Tworzyli ją przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, Klubów Gazety Polskiej, Reduty Dobrego Imienia USA i Rodzin Radia Maryja. Zostali zaproszeni na coroczną Galę Gazety Polskiej, na której wręczono nagrody w różnych kategoriach.

Jarosław Kaczyński odebrał nagrodę Człowieka Roku 2019 Gazety Polskiej. Premier Mateusz Morawiecki odebrał nagrodę Grzegorza I Wielkiego „Człowiek wielkiej odwagi”, przyznaną pośmiertnie przez miesięcznik „Nowe Państwo” dla jego ojca Kornela Morawieckiego. Drugim nagrodzonym w tej samej kategorii – za odważne głoszenie prawdy o II wojnie światowej – został Edward Mosberg. Natomiast nagrodę Klubów Gazety Polskiej otrzymał ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Nagrodę tę wręczył arcybiskupowi – w imieniu wszystkich klubów, których jest już blisko 500 na całym świecie – Tadeusz Antoniak z Filadelfii. Gala odbyła się w gmachu Filharmonii Narodowej w Warszawie i zgromadziła znakomitych gości ze świata polityki, dyplomacji, kultury, sztuki oraz filmu.

Delegacja z USA wzięła udział w Gali Gazety Polskiej, podczas której Jarosław Kaczyński otrzymał tytuł Człowieka Roku 2019


Grupa polonijna wzięła udział w kilku spotkaniach z politykami oraz przedstawicielami rządu, a także odwiedziła miejsca ważne dla patriotycznej Polonii. Najpierw odwiedziła Muzeum Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego. Delegację podjął dyrektor muzeum Filip Frąckowiak. Zebrani mogli podziwiać nowoczesną, multimedialną ekspozycję poświęcona historii bohaterskiej postawy gen. Ryszarda Kuklińskiego.
Następnego dnia większość delegatów uczestniczyła w konwencji wyborczej PiS. Paweł Piekarczyk, Robert Jelski i Tadeusz Antoniak wzięli udział w spotkaniu z Abby Johnson – znaną amerykańską działaczką pro-life, zorganizowanym w Sejmie przez posłankę Annę Marię Siarkowską. Potem cała grupa wzięła udział w spotkaniu z marszałkiem seniorem Antonim Macierewiczem. Zapewnił on, że na kwiecień będzie gotowa kolejna ważna część raportu technicznego z katastrofy smoleńskiej.
Kolejne spotkanie odbyło się w siedzibie Rady Ministrów. Minister Jan Dziedziczak, odpowiedzialny za współpracę z Polonią, zapewnił zebranych, że dla obecnych władz Polonia jest partnerem, a nie petentem – jak to bywało za poprzednich rządów. Jacek Szklarski i Wiesław Wierzbowski poinformowali pana ministra, że są w stałym kontakcie z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku w sprawie organizacji komisji wyborczych na czas nachodzących wyborów prezydenckich, pracują też nad zwiększeniem liczby punktów do głosowania. Na koniec spotkania Tadeusz Antoniak, w imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, zaprosił ministra Dziedziczaka do wzięcia udziału w corocznym Święcie Żołnierza Polskiego, które odbędzie się 16 sierpnia w Amerykańskiej Częstochowie. Złożył też propozycję włączenia się kancelarii w organizację wizyty delegacji SWAP w Polsce na przełomie sierpnia i września 2020 roku i uczczenia udziału Armii Błękitnej w bitwie warszawskiej 1920 r.

Minister Jan Dziedziczak (w centrum), odpowiedzialny za współpracę z Polonią, spotkał się z przedstawicielami Polonii w USA

Kolejny dzień rozpoczął się wizytą w Pałacu Prezydenckim – w kancelarii ministra Adama Kwiatkowskiego. Minister powitał zebranych i wyjaśnił, że prezydent Andrzej Duda nie mógł przybyć ze względu na obowiązki związane z trwającą kampanią wyborczą. Minister zapewnił, że pan prezydent pamięta, a zarazem dziękuje za manifestację poparcia dla porozumień zawartych w czerwcu 2019 roku, na którą podczas jego wizyty w Białym Domu w Waszyngtonie przybyli liczni przedstawiciele Polonii z różnych stanów. Minister przekazał podziękowania dla Polonii, która angażuje się w pracę dla Polski.
Po południu tego samego dnia grupa zwiedziła Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Oprowadzał ją dyrektor Jacek Pawłowicz. Następnego dnia grupa złożyła wizytę w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Goście zostali przyjęci przez ministra Jana Kasprzyka. Głównym tematem rozmów była sprawa pomocy urzędu dla Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce w uczestnictwie w obchodach 100. rocznicy bitwy warszawskiej.
Przedstawiciele Polonii spotkali się również z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Jarosławem Szarkiem, któremu towarzyszyli najbliżsi pracownicy, m.in.: dyrektor archiwum IPN Mariusz Żuławnik oraz dyrektor Adam Siwek. Omówiono wiele ważnych spraw. Jerzy Polak na ręce dyrektorów złożył pismo w sprawie wyjaśnienia śmierci 15-letniego chłopca Leszka Jamro z Nadola koło Dukli (na Podkarpaciu). W proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. założył on, wspólnie z innymi uczniami szkoły podstawowej w Dukli, podziemną organizację solidarnościową „Powstańcy”, mającą na celu doprowadzenie do uwolnienia internowanych przywódców Solidarności i odwołania stanu wojennego. Po wykryciu tej organizacji przez służby był bity i psychicznie torturowany przez miejscową milicję i SB. Bohaterskiego chłopca znaleziono nieżywego (powieszonego na drzewie) dwa dni po wyjściu z domu 20 maja 1982 r.
Rozmawiano również o stanie bieżącym projektu zainicjowanego przez księdza kanonika Mirosława Króla. Chodzi o budowę pomnika upamiętniającego Armię Błękitną na cmentarzu nieopodal Misji Polskiej i Seminarium w Orchard Lake, w stanie Michigan, których kanclerzem jest właśnie ksiądz kanonik. Pomnik jest finansowany ze środków IPN. Obecnie 52 mogiłami żołnierzy gen. Hallera opiekuje się Henrietta Nowakowska, córka jednego z pochowanych tam bohaterów.
Na koniec spotkania Jerzy Polak, były działacz Solidarności z Jasła, a obecnie szef Klubu GP w Stamford, w stanie Connecticut, przedstawił imponującą kolekcję swoich fotografii z okresu stanu wojennego, prezentowanych wcześniej na wystawach i sympozjach historycznych, między innymi na Uniwersytecie Harvard, Elms College i w innych miejscach. Prezentacja ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem pracowników IPN, co rokuje dobrą współpracę w tworzeniu przyszłych projektów historycznych.