Polska obchodzi Święto Trzech Króli

0
5

Prezydent Andrzej Duda podziękował mieszkańcom Wadowic za zaproszenie na orszak. Podkreślił, że w naszym kraju orszaki stały się tradycją, która jest praktykowana od 10 lat. Zaznaczył, że z roku na rok w orszakach uczestniczy coraz więcej osób.

Wcześniej prezydent przeszedł z mieszkańcami Wadowic w orszaku Trzech Króli. Uczestniczyli w nim także wicepremier Beata Szydło, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz lokalnych.

W Warszawie tysiące mieszkańców przeszły ulicami w organizowanym po raz jedenasty orszaku Trzech Króli. Uczestnicy w barwnym korowodzie przemaszerowali z Placu Zamkowego na plac Piłsudskiego, gdzie mieściła się stajenka.

W Katowicach tłumy wiernych w kolorowych koronach i przebraniach pojawiły się na ulicach miasta. Na kilka godzin centrum zamieniło się w scenę, na której odegrano jasełka. Motywem przewodnim orszaku była zachęta do refleksji nad słowami papieża Jana Pawła II, który mówił o zbiorowym wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, dobra w ojczyźnie oraz do osobistej pracy nad przemianą serc. Przemarsz orszakowej trasy zakończył się wspólnym kolędowaniem.

W Lublinie setki mieszkańców przeszły w orszaku z placu Litewskiego do Archikatedry. Wcześniej było wspólne kolędowanie, a Mędrcy złożyli dary w bożonarodzeniowej szopce. „Dzisiejsze święto, to święto kościoła uniwersalnego” – powiedział lubelski metropolita, arcybiskup Stanisław Budzik. Zaznaczył, że święto jest dedykowane dla ludzi różnych narodów. W postaci królów wcielili się obcokrajowcy. Po raz kolejny królem był Assef Salloom z Syrii, który pojawił się po raz pierwszy w Orszaku cztery lata temu. Scenografię wykonali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych imienia Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.

Łódzki orszak poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego na placu Wolności. Nabożeństwo odprawił metropolita łódzki. Arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział, między innymi, że „pytanie dzisiejszej uroczystości nie brzmi, w jaki sposób poganie dochodzą do Boga, tylko czy wierzący ludzie też się ku niemu ruszą”. Podkreślił, że mimo wielu wskazówek, jak na przykład Biblia, nie potrafimy znaleźć Boga. Po zakończeniu nabożeństwa ulicą Piotrkowską do katedry przeszedł barwny Orszak Trzech Króli, na trasie którego prezentowane były jasełkowe scenki.

Orszaki przeszły także w ponad 20 miastach poza granicami naszego kraju.
W Kościele katolickim dziś obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego. Potocznie nazywana jest Świętem Trzech Króli. W kościołach święcona jest kreda, którą na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisze się litery C+M+B oraz rok. Są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu domowi.

Obchodzone dziś święto jest jednocześnie Dniem Modlitwy i Pomocy Misjom. Spotkanie trzech mędrców z małym Jezusem jest odczytywane przez chrześcijan jako symbol nawrócenia. Orszaki trzech króli w Afryce zapoczątkowane zostały przez polskich misjonarzy, w 2015 roku w Rwandzie, a w zeszłym – w Kongo.

Autor: AS, (IAR)