Polski sprzęt na Marsie z misją NASA

25

Już w poniedziałek na Marsie wyląduje sonda Curiosity. Na jej pokładzie znajdują się detektory wyprodukowane dla NASA przez polską firmę z Ożarowa Mazowieckiego, które posłużą do szukania śladów życia na tej planecie.

Misja Mars Science Laboratory rozpoczęła się w listopadzie 2011 roku. Lądowanie na Marsie ma nastąpić w kraterze Gale. Ze względu na swoje rozmiary Curiosity nie wyląduje, używając własnych silników odrzutowych jak starsze sondy ani też poduszek powietrznych jak trzy ostatnie. Naukowcy mają nadzieję uniknąć zanieczyszczenia instrumentów badawczych sondy podczas lądowania. W tym celu sonda będzie opuszczana na powierzchnię planety za pomocą specjalnego dźwigu.

Curiosity ma za zadanie m.in. zbadać skład chemiczny marsjańskiego gruntu i sprawdzenie, czy na Marsie występowało kiedyś życie. Instrumenty odpowiedzialne za to zadanie wyposażono w detektory podczerwieni wyprodukowane przez polską firmę VIGO System SA.

Gazeta Wyborcza przywołuje słowa prezesa firmy VIGO, Mirosława Grudnia, który tłumaczy, że na pokładzie sondy zainstalowano różne instrumenty naukowe, m.in. spektrofotometry przeznaczone do badania oparów materiałów, które powstaną w wyniku oświetlania określonych miejsc na powierzchni gruntu silnymi impulsami laserowymi. Analiza składu wymaga zastosowania czułych detektorów podczerwieni pozwalających zbadać widmo absorpcyjne badanych par, co pozwala ustalić, jakie związki chemiczne występują w mieszaninie gazów. 

VIGO System SA od 25 lat specjalizuje się w produkcji unikatowych niechłodzonych detektorów podczerwieni do zastosowań w spektrometrii, analizatorach gazów, technice laserowej, bezprzewodowej łączności laserowej i technice wojskowej. Prawie cała produkcja firmy z Ożarowa Mazowieckiego trafia na eksport. Firma jest znana na świecie w swojej branży i otrzymała wyróżnienia krajowe i zagraniczne, w tym The Photonics Spectra Excellence Award przyznaną za najbardziej innowacyjny produkt wprowadzony na światowy rynek.

Autor: AT (PAP), (R)