Polsko-brytyjskie partnerstwo na rzecz elektromobilności

16

Podczas konferencji COP24 w Katowicach oficjalnie zaprezentowano polsko-brytyjską Deklarację Driving Change Together Partnership - Partnerstwo na rzecz elektromobilności. Jej głównym założeniem jest działanie na rzecz czystego transportu.

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki to bardzo potrzebna inicjatywa. „Emisje z transportu są jednym z najszybciej rosnących źródeł emisji dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń” – dodał.

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres mówił, że liczba samochodów na świecie stale się zwiększa, dlatego potrzeba natychmiastowego działania. „Do 2040 liczba samochodów na świecie wzrośnie dwukrotnie do 2 miliardów, to pokazuje potrzebę szybkiego redukowania emisji z transportu, patrząc na zmiany klimatu, ta potrzeba jest oczywista” – zaznaczył.

Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce powiedział, że trzeba przyspieszyć działania, zmierzające do zmniejszenia emisji CO2 ze wszystkich sektorów gospodarki, włączając w to transport. „Dlatego właśnie Wielka Brytania jest tak zadowolona, że może partnerować Polsce w tej Deklaracji, uznając, że przejście na elektromobilność i pojazdy bezemisyjne da ogromne ekonomiczne, zdrowotne i środowiskowe korzyści” – powiedział.

Prezydent COP24 Michał Kurtyka powiedział, że w projekt włączyły się 34 państwa, m.in: Chiny, Francja, Niemcy, Gruzja, Indonezja, Japonia, Korea Południowa, Meksyk, Słowacja, czy Hiszpania, a także liczne organizacje pozarządowe. Łącznie reprezentują one ponad jedną trzecią populacji Ziemi. Deklaracja jest skierowana też do miast, regionów i przedsiębiorstw.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że przyszłym roku w Polsce odbędzie się światowe forum elektromobilności.

Autor: AS, (IAR)