Przywódcy Polski i USA z wizytą w Muzeum Auschwitz

0
4

Pary prezydenckie weszły na teren byłego obozu przez bramę główną, którą wieńczy napis „Arbeit macht frei”. Prezydenci przeszli alejkami do bloków w byłym obozie Auschwitz I, w których mieści się muzealna ekspozycja przybliżająca m.in. przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości, w tym Polaków, Żydów i Romów, a także deportacje oraz masową zagładę Żydów. Przed Ścianą Straceń, która znajduje się na dziedzińcu Bloku 11, przywódcy państw wraz z małżonkami złożyli wieńce z kwiatów w barwach narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych. W tym miejscu w czasie istnienia obozu Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Wśród zgładzonych były także kobiety i dzieci.

Pary Prezydenckie zeszły także do celi męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia Auschwitz. Znajduje się ona w podziemiach Bloku 11. Duchowny stał się pierwszym polskim męczennikiem podczas II wojny, który został wyniesiony na ołtarze.

Prezydent RP oraz Wiceprezydent USA wraz z małżonkami zwiedzili też stałą ekspozycję poświęconą zagładzie Żydów, którą w poobozowym Bloku 27 przygotował jerozolimski instytut Yad Vashem.

Następnie odwiedzili były obóz Auschwitz II-Birkenau. To w nim Niemcy na masową skalę mordowali Żydów. Jest to także symbol męczeństwa narodu romskiego. Niemcy więzili w Auschwitz II-Birkenau wielu Polaków. Tam docierały m.in. w sierpniu 1944 r. transporty z naszymi rodakami deportowanymi z ogarniętej powstaniem Warszawy. W tym miejscu pary prezydenckie zobaczyły też m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu. Większość z nich została zgładzona. Przywódcy podeszli do stojącego na rampie towarowego wagonu kolejowego. Takimi samymi Niemcy przywozili do obozu Żydów. Polski Prezydent zapalił przy nim znicz, a Mike Pence położył niewielki kamień. Agata Kornhauser-Duda i Karen Pence położyły czerwone róże.

Wizytę par prezydenckich zwieńczyło zapalenie zniczy przed Pomnikiem Ofiar Obozu w Brzezince. Tam również zostały złożone wpisy do księgi pamiątkowej.

Autor: PC