Rodziny zadowolone z programów socjalnych PiSu

0
2

Tylko z programu „Rodzina 500 Plus” korzysta ponad 3 miliony 770 tysięcy polskich dzieci a do polskich rodzin trafiło blisko 58 miliardów złotych – zaznaczyła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że zarówno dane GUS jak i Eurostatu wskazują na znaczące zmniejszenie ubóstwa wśród Polaków a szczególnie ubóstwo dzieci z rodzin wielodzietnych. Poprawiła się tez sytuacja rodzin samotnie wychowujących dzieci czy rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym.

Przybyło również miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech, co pozwala na godzenie obowiązków zawodowych z opiekuńczymi.

Coraz więcej osób korzysta też z Karty Dużej Rodziny, skierowanej do rodzin wielodzietnych, z co najmniej trójką dzieci. Posiadacze Karty mogą liczyć na różnego rodzaju ulgi na przykład w sklepach czy ośrodkach kultury i sportu. Wprowadzono też program „Dobry Start” , w ramach którego 4,5 miliona uczniów może liczyć na wyprawkę szkolną.

Rozwijane są też liczne programy aktywizujące i zapewniające opiekę seniorom, jak na przykład „Senior Plus” czy programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS).

Minister Rafalska zwróciła uwagę, że nie bez znaczenia dla sytuacji polskich rodzin jest łatwość znalezienia pracy, gdyż bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie. Do tego systematycznie rośnie płaca minimalna, która w przyszłym roku wyniesie 2 250 złotych. Do 14 złotych 70 groszy wzrośnie też stawka godzinowa.

Autor: AS, (IAR)