Rozmowy o Fort Trump na ostatniej prostej

0
6

Starania polskich władz o ustanowienie w Polsce stałej bazy wojskowej Stanów Zjednoczonych trwają od wielu miesięcy, ale od czasu, gdy amerykańskim prezydentem został Donald Trump, rozmowy przyspieszyły.
Kilka dni temu w czasie spotkania z amerykańskim wiceprezydentem prezydent Polski Andrzej Duda zapowiedział, że wkrótce będzie znana decyzja Waszyngtonu. Dziś w Monachium minister obrony Mariusz Błaszczak rozmawiał o tej sprawie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem. Jak mówił, negocjacje są w końcowej fazie. „Ja bym mógł powiedzieć, przyrównując do terminologii sportowej, że uczestniczymy w maratonie. Jesteśmy tak gdzieś na 35. kilometrze, wszystkie trudności już za nami, niedługo ostatnia prosta. Jestem dobrej myśli” – powiedział minister obrony polskim dziennikarzom w Monachium.
W marcu specjaliści z Pentagonu mają przedstawić szczegółową analizę stałej bazy w Polsce amerykańskiemu Kongresowi.

Jesienią w czasie wizyty w Białym Domu prezydent Andrzej Duda zaproponował, aby ewentualną przyszłą bazę nazwać Fort Trump – od nazwiska obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Polska zaoferowała też, że wyłoży pieniądze na niezbędne inwestycje związane z bazą.

Obecnie w Polsce stacjonuje około tysiąca amerykańskich żołnierzy, wysłanych decyzją szczytu NATO z 2016 roku w ramach wzmocnienia tzw. wschodniej flanki. Na terenie wschodniej Europy jest też dodatkowa brygada, która składa się z pięciu tysięcy żołnierzy Stanów Zjednoczonych.

Autor: PC