Rzeźby ze zbiorów Robina Williamsa na licytacji w Warszawie

71

Zestaw rzeźb z kolekcji Robina Williamsa trafi na sprzedaż w Warszawie. Mowa o instalacji „Caminando”, na którą składa się dwadzieścia figur autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Dzieło zostanie zlicytowane 29 października w Domu Aukcyjnym Desa Unicum. 

Instalacja „Caminando” powstała dwadzieścia lat temu w odlewni w Bolonii. W tym samym roku instalację kupiło małżeństwo Marshy i Robina Williamsów. Żona zmarłego pięć lat temu aktora w przeszłości inspirowała się sztuką Magdaleny Abakanowicz, dlatego podjęła decyzję o kupnie. „W czasie studiów na kierunku artystycznym w Nowym Jorku Marsha Williams zachwycała się twórczością Magdaleny Abakanowicz. Marzyła o tym, żeby mieć jakąś rzeźbę Abakanowicz w swojej kolekcji” – powiedziała Agata Szkup z Domu Aukcyjnego Desa Unicum. „Dopiero po latach kobietę było stać na taki wydatek i właśnie wtedy rzeźby trafiły do prywatnej kolekcji rodziny Williamsów” – dodała. Instalacja Magdaleny Abakanowicz przedstawia sylwetki ludzi pozbawionych ramion i głów. Dzieło przez kilkanaście lat znajdowało się w ogrodzie rodziny Williamsów, skąd trafiło na aukcję do Warszawy. Organizatorzy licytacji mają nadzieję, że „Caminando” pozostanie na terenie Polski. „Liczę na to, że nabywca będzie skłonny pokazywać część swojej kolekcji publicznie – we własnym zakresie lub w ramach zewnętrznych instytucji, takich jak muzea publiczne. Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej” – mówi Juliusz Windorbski, prezes Desy Unicum.

Dzieło polskiej artystki można oglądać na wystawie w siedzibie Desa Unicum do wtorku 29 października. Ostatniego dnia wystawy odbędzie się licytacja. Organizatorzy szacują, że cena „Caminando” może przekroczyć rekordowy próg siedmiu milionów złotych.