Spotkanie PO z byłym ambasadorem USA

12

Senatorowie Platformy Obywatelskiej spotkali się z byłym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Danielem Friedem. W rozmowach uczestniczył też przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Jak powiedział dziennikarzom, spotkanie dotyczyło polsko - amerykańskich relacji, w tym nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Dodał, że poruszony został również temat projektu nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO.

Daniel Fried w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że państwo polskie odegrało bohaterską rolę podczas II wojny światowej. „W każdym kraju byli indywidualiści, którzy popełnili złe rzeczy, to fakt, ale Polska nie jest odpowiedzialna jako państwo, jako naród za te złe rzeczy” – powiedział. Dodał, że jego zdaniem nasz kraj „nie potrzebuje takiego prawa”. Pytany, czy według niego ustawa o IPN powinna być zmieniona, amerykański dyplomata powiedział, że to jest polska sprawa.

20 lutego Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o IPN, który doprecyzowuje zapisy ustawy podpisanej przez prezydenta. PO zaproponowała wprowadzenie penalizacji zapisu o „polskich obozach śmierci”. Chce też poszerzyć katalog zbrodni, które zostały popełnione na ziemiach dawnych Kresów Wschodnich nie tylko o wydarzenia na Wołyniu, ale też między innymi o wywózki Polaków na Sybir.

Prezydent podpisał ustawę 6 lutego i jednocześnie odesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego. Jak mówił Andrzej Duda, ma on zinterpretować najważniejszy przepis nowelizacji, który przewiduje kary grzywny lub więzienia za nieprawdziwe przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu współodpowiedzialności za niemieckie zbrodnie z czasów drugiej wojny światowej. Ustawę krytykowały władze izraelskie i ukraińskie, zaniepokojenie wyraził amerykański Departament Stanu.

Autor: PC