Symboliczne uroczystości w Szczecinie

59
Centralnym punktem uroczystości było złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów przez przedstawicieli władz miasta Szczecina ZDJĘCIA: LESZEK WĄTRÓBSKI

Przy pomniku Czynu Polaków w parku Kasprowicza w Szczecinie mieszkańcy tego miasta uroczyście obchodzili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W uroczystościach wziął udział marszałek Senatu i przedstawiciele władz miasta oraz parlamentarzyści, duchowieństwo i przedstawiciele wojska.

“Biało-czerwona flaga jest symbolem naszej niepodległości i symbolem dumnego narodu – powiedział marszałek Senatu RP, prof. Tomasz Grodzki. – Pamiętajmy też o niebiesko-żółtej fladze Ukrainy, gdy naród ukraiński zmaga się z najeźdźcą” – dodał.

Wiązankę kwiatów pod pomnikiem Czynu Polaków składa marszałek Senatu Tomasz Grodzki

W swoim wystąpieniu marszałek Tomasz Grodzki wiele miejsca poświęcił walczącej z rosyjską agresją Ukrainie. “Tegoroczne Święto Flagi jest szczególne, bo odbywa się w cieniu niczym nieusprawiedliwionej agresji na suwerenny, niepodległy kraj, którego jedyną przewiną jest to, że chce dostać się do rodziny wolnego świata. Ten bohaterski naród walczy jak Dawid z Goliatem, stawia czoło imperialnemu najeźdźcy. Wspieramy go na wszelkie możliwe sposoby – politycznie, finansowo, militarnie – jako wolny świat, ponieważ tylko zwycięstwo nad imperium zła zapewni stabilność na naszej planecie – podkreślił mówca i zwrócił uwagę na wsparcie, jakie obywatele Ukrainy otrzymali od Polaków. – Polacy pod biało-czerwoną flagą zdali wspaniale egzamin z gościnności, przyjmując matki i małe dzieci uciekające przed wojną. To wzbudza podziw całego świata” – stwierdził.

Życzenia wszystkim obecnym złożył oraz udzielił bożego błogosławieństwa
ks. bp Henryk Wejman

O fladze mówił też zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska. Życzenia wszystkim obecnym na uroczystości złożył oraz udzielił bożego błogosławieństwa ks. bp Henryk Wejman. Centralnym punktem obchodów było złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów przez marszałka Grodzkiego oraz delegację parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta oraz delegację służb mundurowych, na czele z generałem brygady Romanem Łytkowskim, a następnie przemarsz żołnierzy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, która wystawiła też asystę honorową składająca się z żołnierzy 12. Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich.

Przemarsz żołnierzy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 r. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Natomiast Dzień Polonii To moment, aby przypomnieć sobie, że poza granicami kraju żyje około 20 milionów Polaków.