Syn Reagana: postawcie pomnik mojemu ojcu

2

Michael Reagan - najstarszy syn byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana - spotkał się we wtorek w Sejmie z szefem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzejem Halickim. Rozmowa dotyczyła możliwości upamiętnienia w Polsce Ronalda Reagana i jego wkładu w obalenie komunizmu.

Michael Reagan – najstarszy syn byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana – spotkał się we wtorek w Sejmie z szefem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzejem Halickim. Rozmowa dotyczyła możliwości upamiętnienia w Polsce Ronalda Reagana i jego wkładu w obalenie komunizmu.

Foto: PAP/Tomasz Gzell
Przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki (z lewej) wita syna byłego prezydenta USA Ronalda Reagana – Michaela Reagana

Syn byłego prezydenta USA przyjechał do naszego kraju na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Do Warszawy przybył prosto z Berlina, gdzie w poniedziałek wziął udział w uroczystościach z okazji 20. rocznicy upadku muru berlińskiego.

Po spotkaniu z Halickim Michael Reagan ocenił, że do upadku muru berlińskiego w Europie nie doszłoby, "gdyby Ronald Reagan nie był prezydentem Stanów Zjednoczonych, gdyby nie wspomagał Lecha Wałęsy, papieża Jana Pawła II i Vaclava Havla i nie namawiał Margaret Thatcher i Michaiła Gorbaczowa, aby ten pozwolił na obalenie muru berlińskiego i wyzwolenie wielu ludzi spod jarzma komunizmu".

Michael Reagan podkreślił, że chciałby, aby jego ojciec został upamiętniony w Polsce. "Moja fundacja – The Reagan Legacy Foundation – będzie bardzo chętnie w tym współpracować" – zadeklarował.

Halicki podkreślił, że misja Ronalda Reagana, aby "obalić wszystkie mury gdziekolwiek one są na świecie", nadal jest istotna i żywa.

"Ludzie muszą być wolni. Wolność to jest coś, co każdemu się należy. Mój ojciec był za obalaniem wszystkich murów. Musimy dostrzegać i pamiętać o wszystkich murach, które nadal stoją i nadal są budowane na świecie – również tych ekonomicznych" – dodał syn byłego prezydenta USA.

Spotkanie trwało około pół godziny. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych oprowadził następnie Michaela Reagana po gmachu Sejmu. Wspólnie obejrzeli wystawę poświęconą obaleniu muru berlińskiego.

Po południu Michael Reagan w siedzibie "Rzeczpospolitej" wraz z profesorami: Zdzisławem Krasnodębskim, Zbigniewem Lewickim oraz dziennikarzem Tomaszem Wróblewskim weźmie udział w debacie: "Reaganomics, konserwatyzm – dziedzictwo przeszłości czy współczesna odpowiedź na postmodernizm". Po południu wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim pt. "Reaganomics – rozwiązanie na dziś".

W środę syn byłego prezydenta USA będzie uczestniczył w oficjalnych uroczystościach z okazji Święta Niepodległości na Pl. Piłsudskiego, a także – na zaproszenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego – w uroczystościach w Pałacu Namiestnikowskim.

Michael Reagan jest dziennikarzem. Ponadto zasiada w zarządzie The John Douglas Frencz Alzheimer’s Foundation; jest też autorem kilku książek. Ostatnio napisał osobiste wspomnienia – "Twice adopted". Mieszka w Herman Oaks w Kalifornii wraz z żoną Colleen i dwójką dzieci.

PAFERE jest pozarządową organizacją zajmującą się wolnorynkową edukacją ekonomiczną oraz promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu. Fundację założył w 2007 r. polonijny przedsiębiorca Jan Michał Małek; wcześniej działała jako oddział amerykańskiej fundacji PAFERE Pro Publico Bono. Fundacja zajmuje się działalnością wydawniczą i organizacją konferencji naukowych.

bat (PAP)

Autor: