Szczegóły polsko-amerykańskiej konferencji o Iranie

0
4

Jak mówił, Mike Pence i Mike Pompeo przybędą do naszego kraju przed warszawską konferencją – planowaną na 13 i 14 lutego. To pozwoli stronom – polskiej i amerykańskiej – na przeprowadzenie rozmów dwustronnych. Warszawską konferencję otworzy przemówienie Mike'a Pence'a. Kolejne panele inaugurować będą między innymi Mike Pompeo czy doradca prezydenta Trumpa Jared Kushner, a ze strony polskiej między innymi prezydent Andrzej Duda czy premier Mateusz Morawiecki.

Szef MSZ wskazał, że jedną z przyczyn, dla których Iran na konferencję zaproszenia nie otrzymał, jest jego „agresywna retoryka”. Przypomniał, że w Teheranie rozmowy w imieniu Polski prowadził wiceminister Maciej Lang. Ustalono między innymi, że po zakończeniu konferencji Iran zostanie poinformowany o jej rezultatach.

Konferencja na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie planowana jest w Warszawie na 13-14 lutego.  Początkowo strona amerykańska mówiła, że spotkanie będzie poświęcone głównie zagrożeniu ze strony Iranu, teraz Waszyngton twierdzi, że Iran nie będzie w centrum dyskusji.

Autor: PC (IAR)