Tragiczny powrót z majówki

2

Nerwy, tłok i korki. Ten obraz widać było w niedzielę wieczorem przy wjazdach do wielu polskich miast po majówkowym wypoczynku.

Bilans długiego weekendu znów okazał się tragiczny. Do najpoważniejszego karambolu doszło w Łódzkiem – 3 osoby poniosły śmierć, 25 jest hospitalizowanych. Wypadek zdarzył się w nocy z soboty na niedzielę na drodze S8, w miejscowości Kowiesy między Warszawą a Rawą Mazowiecką, na jezdni w stronę Katowic. Zderzyło się 11 samochodów, w tym dwa tiry. Śmierć poniosła kobieta, mężczyzna oraz dziecko.
Podczas tragicznego zdarzenia panowały bardzo złe warunki, gęsta mgła ograniczała widoczność, w niektórych miejscach do 10 metrów. Policja informuje, że ofiary śmiertelne – kobieta, mężczyzna oraz dziecko – to osoby podróżujące autem osobowym, które zostało wepchnięte pod naczepę ciężarówki. Drugie dziecko zostało przewiezione do szpitala w Łodzi. Samochód, którym podróżowali, miał czeskie numery rejestracyjne. Kobieta zatrzymała się na lewym poboczu, tam w samochód uderzył inny kierowca, a zaraz potem następne pojazdy.
Przez 7 godzin droga w miejscu wypadku była zablokowana, samochody mogły poruszać się tylko jedną nitką w kierunku Warszawy.
Z kolei pół godziny trwała blokada Zakopianki pod Krakowem. Mieszkańcy gminy Mogilany wychodząc na pasy protestowali przeciwko brakowi bezpiecznych przejść przez drogę łącząca Kraków i Zakopane. Oprócz transparentów z hasłami „Zakopianka zabijanka” czy „Chcemy bezpiecznych przejść” założyli poroża jeleni. To wyraz sprzeciwu wobec przepisów, które nakazują budowę bezkolizyjnych przejść dla zwierząt przy nowych drogach, o które mieszkańcy Mogilan i okolicznych miejscowości nie mogą się doprosić od kilkunastu lat.

Autor: DET, (R), (IAR)